Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Joanna Łopat 09.05.2013

Wydmuchiwanie szkła

Zobacz najstarszą technikę formowania szkła.
Galeria

Pokaz tradycyjnych metod hutnictwa szkła przygotowany przez Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie.

Szkło – nie ma takiej sfery życia, w której nie byłoby wykorzystywane. Jest niemal wszędzie. A mimo to pozostaje ogromną zagadką i większość z nas wie o nim bardzo mało. My wiemy o nim naprawdę sporo. Przede wszystkim to, jak fascynujące potrafi być i jak wspaniałe dzieła sztuki powstać mogą z drobnych ziarenek piasku stopionych w płomieniach hutniczego pieca. Wiemy także, że jego produkcja metodą tradycyjną sama w sobie jest sztuką. Wiedzę tą chcemy przekazywać światu.

Czym jest szkło? Z czego i jak się je wytwarza? Jakie są jego właściwości? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dostarczy GlassTour, czyli wyjątkowy projekt plenerowych pokazów hutnictwa szkła realizowany przez Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie – w mieście, które od 90 lat produkuje najwyższej klasy produkty ze szkła, te służące nam na co dzień oraz te, które ozdabiają nasze domy.

GlassTour to przedsięwzięcie, które w sposób atrakcyjny i nowoczesny opowiada o szkle, jego właściwościach i sposobie wytwarzania. To niezwykłe prezentacje tradycyjnych metod produkcji szkła, w których uczestnicy mogą wziąć czynny udział.

W czasie pokazu zespół, złożony z doświadczonych hutników, na oczach widzów formuje ręcznie dekoracyjne i artystyczne przedmioty szklane. Wśród technik prezentowanych podczas pokazu znajduje się m.in. wydmuchiwanie, czyli najstarsza technika formowania, wprowadzona w 1 w. p.n.e. przez starożytnych Fenicjan.

Pokazy przeplatane są interaktywnymi warsztatami dla widzów, podczas których próbują oni samodzielnie wydmuchiwania szkła. Dla dzieci poniżej 10 roku życia odbywają się warsztaty wybijania szklanych monet. Przez cały czas trwania pokazu członkowie ekipy opowiadają zarówno o historii produkcji szkła, jak również o właściwościach tworzywa czy tajnikach produkcji, dzięki czemu uczestnicy pokazu mogą w zupełnie inny sposób spojrzeć na temat szklanej twórczości.