Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Klaudia Hatała 16.03.2015

Moda w PRL narzędziem walki z systemem?

- Bardzo zależało mi żeby pokazać PRL, ale ani na wesoło, ani martyrologicznie - mówi Aleksandra Boćkowska, autorka książki "To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL".
Warszawa, 1959 r. Pokaz mody w PRL. Płaszcz wiosenny z pracowni CPLiAWarszawa, 1959 r. Pokaz mody w PRL. Płaszcz wiosenny z pracowni CPLiA PAP/Stanisław Dąbrowiecki

Książka Aleksandry Boćkowskiej stanowi próbę zrozumienia, dlaczego w PRL moda miała tak wielkie znaczenie: dla państwa, które traktowało ją propagandowo, dla projektantów, którzy mieli różne wizje, ale także dla ludzi, wśród których wzbudzała niesamowite emocje.

/

Autorka, odwołując się do słów znanej projektantki Barbary Hoff, która mówiła, że "moda jest ważna, gdy o coś walczy", podkreśla, że było wiele frontów walki przeciwko systemowi. - Chodziło przede wszystkim o przemycenie kultury europejskiej. Tak bym rozumiała tę walkę z systemem komunistycznym, bo nie można mieć złudzeń, że ubraniami ktoś obalił komunizm, natomiast to, że zachodnia moda była znana, jako część kultury, pewnie przyczyniło się do jakiegoś sposobu myślenia - ocenia rozmówczyni Magdy Mikołajczuk.

Aleksandra Boćkowska zdradza, że jest dumna, iż udało jej się dotrzeć do dokumentów z kontroli w laboratorium przemysłu odzieżowego. - Sama ta kontrola pokazuje absurd tego systemu - podkreśla gość Jedynki i informuje, że fragmenty raportu z kontroli przytacza w książce, która 18 marca trafi do księgarń. Skąd wzięły się tytułowe wielbłądy?

***

Tytuł audycji: Kultura w Radiowej Jedynce

Prowadziła: Magda Mikołajczuk

Gość: Aleksandra Boćkowska

Data emisji: 15.03.2015

Godzina emisji: 20.19

kh,tj