Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Apolonia Cichocka 16.08.2017

Czy do kina batalistycznego można wnieść nową jakość?

- "Dunkierka" jest filmem wybitnym. Reżyser filmu proponuje zupełnie inną formułę kina wojennego. Rozwój fabuły nie jest podobny do niczego, co widzieliśmy do tej pory w kinie - mówi dr Andrzej Kołodyński.
Posłuchaj
  • Historyk kina dr Andrzej Kołodyński i krytyk filmowy Artur Cichmiński komentują współczesne kino batalistyczne (Kultura na Wakacje/Jedynka)
Czytaj także

Christopher Nolan proponuje nową jakość kina wojennego. Dzięki wykreowaniu szerszej perspektywy widz ma możliwość przyjrzenia się tej samej historii z różnych punktów widzenia.

- Dużą rolę odgrywa narracja i nieoczywisty wybór gatunkowy - podkreśla Artur Cichmiński, krytyk filmowy. 

Film jest przemyślany, opowiada nie tylko o losie poszczególnych bohaterów - przedstawia spójny zarys fragmentu historii. Krytycy zawracają uwagę na bardzo dojrzały wybór narzędzi, na które zdecydował się reżyser przy budowaniu tła. 

- Muzyka nie dominuje w filmie nad fabułą. Atmosferę w filmie buduje się zarówno za pomocą muzyki jak i ciszy - relacjonuje historyk kina i krytyk filmowy, dr Andrzej Kołodyński. 

Nolan w mistrzowski sposób opanował wykorzystanie w filmie perspektywy. Sceny obserwujemy z morza, lądu i powietrza, dzięki czemu widz posiada pełny obraz przebiegu wydarzeń jakie miały miejsce w 1940 r.

Czy historię opowiedzianą wiele razy można uczynić zaskakującą? Co sprawia, że film wyróżnia na się na tle innych obrazów batalistycznych? Więcej na temat "Dunkierki" oraz o innych filmach - zarówno najnowszych  jak i klasycznych dziełach tego gatunku -  w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy w paśmie Kultura na wakacje

Prowadzi: Joanna Sławińska

Goście: dr Andrzej Kołodyński (historyk kina i krytyk filmowy, red. Naczelny miesięcznika "Kino") i Artur Cichmiński (krytyk filmowy)

Data emisji: 15.08.2017

Godzina emisji: 21.10

ac/ag