Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Klaudia Hatała 01.03.2021

Premiera na kanale "Radiobook": "Opowieść o naszym domu". Posłuchaj

W cyklu Polskiego Radia "Radiobook", w którym prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze dzieła literatury polskiej i światowej, mamy coś, co zaciekawi zarówno miłośników czytania, jak i muzyki. To "Opowieść o naszym domu" autorstwa Zofii Szymanowskiej, najmłodszej siostry wybitnego kompozytora Karola Szymanowskiego.

Wieś Tymoszówka leży dziś na terytorium Ukrainy, ale przed drugą wojną światową należała do Polski. Właśnie tam dorastali zarówno Zofia, jak i Karol Szymanowscy. Ona została w dorosłym życiu poetką i tłumaczką, on – wybitnym kompozytorem. Na kartach książki Zofia Szymanowska opisuje szczęśliwe dzieciństwo i młodość w Tymoszówce, która stała się jakby oazą i miejscem odpoczynku dla członków rodziny po ich licznych wojażach. Kreśli dokładny obraz okolicy oraz portrety członków swojej rodziny, a także znajomych, nauczycieli czy służących. Nie brakuje ciekawych anegdot, a przez całą powieść przewija się duch tęsknoty i nostalgii za latami, które minęły i miejscami oraz osobami, których już nie ma. "Opowieść o naszym domu" to idealna lektura dla tych, dla których piękna wędrówka do dawnych lat jest czymś, co lubią.


Posłuchaj
34:53 2021_02_28 22_10_39_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 Premiera na kanale "Radiobook": "Opowieść o naszym domu" (Kulturalna Jedynka)

 


czytaj więcej
słuchawki książki 1200.jpg
"Radiobook" - audiobooki z wybitną literaturą

Dzięki cyklowi "Radiobook" w podróż do pięknych krajobrazów Tymoszówki i okolic zabiera czytelników/słuchaczy wybitna aktorka Teresa Budzisz-Krzyżanowska. Artystka nagrała powieść Zofii Szymanowskiej w studiach Polskiego Radia w 1986 roku. Prezentujemy odświeżoną wersję tego zapisu.

Czytaj także:

Projekt "Radiobook"

5 października br. swoją premierę miał "Radiobook" - nowy projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz "białe kruki" takich autorów jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in. Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie tych najsłynniejszych oraz do poznania mniej popularnych utworów literackich. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Bezpłatny dostęp!

"Radiobooki" są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr

***

Ponadto w audycji:

- "Trzy siostry" w Teatrze Narodowym 

- "Lilla Weneda" w Teatrze Wybrzeże

- felieton teatralny Ewy Heine 

- imprezy kulturalne związane z dniem Żołnierzy Wyklętych

Gala Złotych Globów

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadziła: Anna Stempniak

Materiały: Dorota Kołodziejczyk 

Data emisji: 28.02.2021 

Godzina emisji: 22.13

kh/ans