Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Piotr Grabka 23.08.2013

Teatr Polska. Kurpiowskie stroje, historie z życia wzięte

W środę 21 sierpnia po raz pierwszy w ramach akcji "Teatr Polska" pokazany został spektakl "Kalino Malino Czerwona Jagodo" Studia Koło. To kolorowa, radosna i wzruszająca opowieść o kurpiowskich kobietach, w której wiele współczesnych dziewczyn odnajdzie także fragmenty własnych historii.
Spektakl Kalino Malino Czerwona JagodoSpektakl "Kalino Malino Czerwona Jagodo"www.studiokolo.com

Młodość i starość, dojrzałość i naiwność, męskość i kobiecość, radość i tęsknota - to wszystko przeplata się w pieśniach, muzyce i wspomnieniach czterech bohaterek spektaklu "Kalino Malino Czerwona Jagodo".

- Każda z nas przez pięć dni mieszkała w innej wsi niedaleko Myszyńca, spędzając niemal cały czas z paniami, które posłużyły za pierwowzór naszych postaci. Najmłodsza z nich miała 75 lat, najstarsza - 83. Naszym zadaniem było poznać ich świat, pożyć ich życiem, poznać ich codzienność i dużo z nimi rozmawiać na temat ich młodości. Spisywałyśmy dzienniki, które następnie trafiły na ręce Igora Gorzkowskiego, twórcy scenariusza i reżysera spektaklu - mówiła w Jedynkowym "Magazynie sztuk wszelkich" aktorka Aleksandra Grzelak.

Pierwszy pokaz spektaklu "Kalino Malino Czerwona Jagodo" w ramach akcji "Teatr Polska" miał miejsce w środę 21 sierpnia w Szczytnie. - Na widowni były panie i panowie, młodsze i starsze osoby. Po spektaklu, co jest tradycją "Teatru Polska", była dyskusja. Co ciekawe sporo widzów było w jakiś sposób związanych z Kurpiowszczyzną, bo pojawiały się pytania na temat kultury i gwary. Oczywiście były też pytania o naszą wędrówkę na Kurpie i nasze relacje z paniami, które były pierwowzorem do stworzenia postaci - relacjonowała Aleksandra Grzelak.

"Teatr Polska" jest ogólnopolskim programem promocji teatru wśród mieszkańców miejscowości, mających utrudniony dostęp do oferty teatralnej. Organizuje go Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego za środki przekazane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronem medialnym akcji jest radiowa Jedynka.

pg