Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Katarzyna Karaś 30.05.2014

Sienkiewicz: decyzja o państwowym charakterze pogrzebu Jaruzelskiego wydaje się słuszna

Zmarły w niedzielę autor stanu wojennego, ostatni przywódca PRL i prezydent (1989-1990) zostanie pochowany w piątek na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Uroczystości będą miały charakter państwowy.
Bartłomiej Sienkiewicz w studiu radiowej JedynkiBartłomiej Sienkiewicz w studiu radiowej JedynkiWojciech Kusiński/PR
Posłuchaj
  • Bartłomiej Sienkiewicz o pogrzebie Wojciecha Jaruzelskiego (Jedynka/Sygnały dnia)
  • Mariusz Filar o pogrzebie gen. Wojciecha Jaruzelskiego (Sygnały dnia/Jedynka)
Czytaj także

- Wydaje się, że decyzja Ministerstwa Obrony Narodowej jest o tyle słuszna, że Wojciech Jaruzelski był generałem i w czasach PRL, i w wolnej Polsce. Istnieje pewien rytuał państwa i ceremoniał związany z pogrzebem osób o tym tytule. Nie wiedzę powodu, żeby tutaj akurat czynić wyjątek - mówi w radiowej Jedynce szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz .
Minister podkreśla, że sam uważał generała za wroga i "nie wypiera się tych emocji", ale - jak zaznacza - "śmierć jest momentem, który wyrównuje wszystkie ludzkie spory". - Nie podzielam zarówno histerii lewicy, którą żąda żałoby narodowej, jak i histerii prawicy, która żąda, żeby generała pochować gdzieś pod płotem - mówi.
Zmarł gen. Wojciech Jaruzelski - więcej informacji>>>
Poseł Prawa i Sprawiedliwości Stanisław Pięta zachęca do przyjścia na cmentarz z różańcem, by zamanifestować sprzeciw przeciwko decyzji o pochowaniu Jaruzelskiego na Powązkach. Zdaniem gościa "Sygnałów dnia" tego rodzaju akcje "weszły w zły obyczaj prawicy". - Manifestacje przy okazji pogrzebów, czy złe mówienie o zmarłych, to zły obyczaj. To psuje państwo. Nie chce mi się nawet tego komentować - przyznaje.
Jednoznacznie przeciwko pochowaniu generała z honorami na znanej wojskowej nekropolii wypowiedział się także prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński. - W takim razie pojawia się pytanie w ogóle o Aleję Zasłużonych. Czy wykopywać działaczy komunistycznych i przenosić ich gdzieś indziej? To jest szaleństwo, to jest gra zwłokami, która się nigdy nie kończy. To jest upolitycznianie śmierci, upolitycznienie cmentarzy, przeniesienie walki politycznej w zaświaty. Dla mnie obrzydliwe - twierdzi szef resortu spraw wewnętrznych.

>>>Zapis całej rozmowy
W opinii ministra to, co się dzieje wokół pogrzebu Jaruzelskiego źle świadczy o zmianie, jaka zaszła w Polsce przez ostatnie lata - To wykorzystywanie każdego elementu, nawet śmierci, do walki politycznej opozycji z rządem - ocenia.
Sam gość "Sygnałów dnia" nie będzie obecny ani na mszy świętej za generała, ani na jego pogrzebie.

Stan wojenny - zobacz serwis specjalny >>>

Wojciech Jaruzelski zmarł w niedzielę w wieku 90 lat. Od trzech lat chorował na chłoniaka, nowotwór złośliwy. Był przywódcą PRL i PZPR w latach 80. ubiegłego wieku. Przewodniczący Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego podczas stanu wojennego. W 1989 roku został wybrany przez Zgromadzenie Narodowe na prezydenta Polski.
Wysłuchaj całej audycji!

Rozmawiała Kamila Terpiał-Szubartowicz.
"Sygnały dnia" od poniedziałku do piątku od godz. 6 do 9. Zapraszamy do słuchania!

(Jedynka/IAR/kk)