Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Jaremczak 11.03.2015

Minister zdrowia: in vitro tworzy życie

- Jeżeli medycyna potrafi dzisiaj pomóc ludziom walczącymi z problemami niepłodności, to dlaczego politycy PiS i prawicy chcą tego Polakom zabronić? - zastanawiał się w radiowej Jedynce minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.
Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz przekonuje, że jest najwyższa pora na to, by Polska uregulowała kwestie związane ze stosowaniem metody in vitroMinister zdrowia Bartosz Arłukowicz przekonuje, że jest najwyższa pora na to, by Polska uregulowała kwestie związane ze stosowaniem metody in vitroPAP/Radek Pietruszka
Posłuchaj
  • Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz o projekcie ustawy o in vitro (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Czytaj także

Minister zapewnił, że nikt nikogo nie będzie zmuszał do poddania się metodzie in vitro. Podkreślił, że przyjęty we wtorek (10.03) przez rząd projekt ustawy ma uregulować sytuację, z którą mamy do czynienia od co najmniej 20 lat. Pierwsze dziecko, które przyszło na świat dzięki tej metodzie ma już 36 lat.

- Ta ustawa opisuje to, co powinna, czyli wymogi standardów europejskich oraz światowych, co do sposobów postępowania w procedurze in vitro tak, żeby rodzice, dziecko, a wcześniej zarodek byli bezpieczni. Żeby uniemożliwić i ukarać potencjalny handel zarodkami, komórkami rozrodczymi - tłumaczył gość audycji "Z kraju i ze świata".

Bartosz Arłukowicz liczy, że w parlamencie znajdzie się wystarczająca większość konieczna do przyjęcia tych propozycji.

Jednocześnie wytknął politykom PiS, że jeszcze kilka lat temu proponowali kary do 2 lat więzienia za stosowanie tej metody. - In vitro tworzy życie. Jeżeli ktoś dzisiaj chce zabronić Polakom tworzenia życia, choć umożliwia im to medycyna, to tacy politycy są nieodpowiedzialni - powiedział.

Lekarz o metodzie in vitro: to jedna z metod leczenia bezpłodności >>>

Projekt zakłada, że z metody in vitro będą mogły skorzystać tylko te pary, które przez co najmniej 12 miesięcy leczyły się z bezpłodności. Zapłodnionych będzie mogło być nie więcej niż sześć komórek jajowych. Więcej zarodków będzie można tworzyć, gdy kobieta ukończy 35 lat lub gdy będą ku temu wskazania - współistniejąca z niepłodnością choroba i wcześniejsze dwukrotne nieskuteczne leczenie metodą zapłodnienia pozaustrojowego.

Z danych wynika, że problem bezpłodności dotyczy około 1,5 miliona par w Polsce.

***

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata

Prowadził: Przemysław Szubartowicz

Gość: Bartosz Arłukowicz (minister zdrowia)

Data emisji: 11.03.2015

Godzina emisji: 12.26

asop/ag

>>>Zapis całej rozmowy