Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Daniel Szablewski 11.06.2020

Prof. Tomasz Grzegorz Grosse: Grupa Wyszehradzka stara się mieć wspólne zdanie

- Kraje Grupy Wyszehradzkiej w różnych ważnych tematach europejskich starają się mieć wspólne zdanie, żeby później bardziej skutecznie zabiegać o wspólne interesy na forum Unii Europejskiej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Tomasz Grzegorz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego. Czy Grupa Wyszehradzka przekona pozostałe kraje unijne do swojego stanowiska w sprawie budżetu Wspólnoty?
Posłuchaj
  • Grupa Wyszehrardzka, Ameryka Południowa i koronawirus, Boże Ciało (Jedynka/ Więcej świata)
Czytaj także

W Lednicach na Morawach zakończył się szczyt liderów państw Grupy Wyszehradzkiej, gdzie Polskę reprezentował premier Mateusz Morawiecki. Głównym tematem spotkania szefów rządów Polski, Czech, Słowacji i Węgier był przyszły kształt unijnego budżetu oraz wyzwania stojące przed Europą i Grupą Wyszehradzką w dobie epidemii koronawirusa.

Unijny Fundusz Odbudowy

Premier Mateusz Morawiecki mówił, że Grupa Wyszehradzka prezentuje jedno wspólne stanowisko wobec podziału europejskich środków. Ma być on sprawiedliwy i uwzględniający zamożność państw, a także szkody jakie w gospodarce wyrządziła epidemia. - Mniej zamożne państwa, a cały czas Środkowa Europa do takich należy, nie mogą być poszkodowane względem bardziej zamożnych państw - dodał premier.

Ponadto premier zaznaczył, że Europa potrzebuje inwestycji, które mogą być wzmocnione poprzez Fundusz Odbudowy. Rozmawiano również o propozycji Komisji Europejskiej, która na początku maja przedstawiła projekt nowego budżetu Unii Europejskiej. Ten ma wynosić bilion euro i dodatkowo, żeby ożywić gospodarkę, KE proponuje kolejne 750 mld euro w grantach i pożyczkach. Polska ma być jednym z głównych beneficjentów funduszu i do naszego kraju ma trafić ponad 60 mld euro.

- To jest wartością dodaną dzisiejszego spotkania, że kraje Grupy Wyszehradzkiej w różnych ważnych tematach europejskich starają się mieć wspólne zdanie, chociażby po to, żeby później bardziej skutecznie zabiegać o wspólne interesy na forum Unii Europejskiej - uważa prof. Tomasz Grzegorz Grosse.

Węgry nastawione sceptycznie

Według eksperta Jedynki, w przypadku Funduszu Odbudowy, "Węgry wyraźnie sygnalizowały, że są niezwykle sceptyczne". - Zdaniem premiera Orbana pomysł na Fundusz Odbudowy polega generalnie na tym, żeby skierować pieniądze z Europy Środkowej na południe i żeby odbudowywać przede wszystkim kraje Południowej Europy - podkreślił prof. Grosse.

Czy obawy Węgrów mogą być uzasadnione? - Z punktu widzenia kraju nieco mniejszego od Polski i który również może oczekiwać na znacznie mniejsze wsparcie z Funduszu Odbudowy, to jest coś na rzeczy. Tak naprawdę Węgry wolałyby otrzymywać pieniądze z wieloletnich ram finansowych, czyli z budżetu UE. Dla krajów Grupy Wyszehradzkiej lepszym rozwiązaniem byłoby, żeby raczej wzmacniać stały budżet, a nie Fundusz Odbudowy - odpowiada prof. Tomasz Grosse.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Premier: trzeba zastosować sprawiedliwy rozdział środków z Europejskiego Funduszu Odbudowy

Co na to "oszczędna czwórka"?

Grupa Wyszehradzka ustaliła wspólne stanowisko, ale trzeba będzie do niego przekonać także kraje tzw. "oszczędnej czwórki", czyli Holandię, Austrię, Danię i Szwecję.

- Nawet jeżeli premier Orban krytykował tę propozycję, to niekoniecznie musi wyjść na złe całej czwórce. Zawsze taka krytyka zmusza drugą stronę do refleksji i pewnych ustępstw. Na krytyce Orbana w gruncie rzeczy mogą zyskać wszystkie kraje Grupy Wyszehradzkiej. Podstawowym wyzwaniem są państwa oszczędne, które prawdopodobnie będą chciały jak najbardziej ograniczać postulaty, w tym także nasze - twierdzi prof. Tomasz Grosse.

Ponadto w audycji:

- Ameryka Południowa staje się jednym z najgroźniejszych ognisk pandemii koronawirusa. Gdy większość krajów europejskich szczyt zakażeń ma już za sobą, to w krajach Ameryki Południowej nowych zakażeń przybywa coraz szybciej.

- Boże Ciało to bardzo ważne święto dla katolików. Tradycje religijne w kontekście koronawirusa. Rozmowa z dr Joanną Gocłowską-Bolek z Uniwersytetu Warszawskiego.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki 

Goście: prof. Tomasz Grzegorz Grosse (Uniwersytet Warszawski), dr Joanna Gocłowska-Bolek (Uniwersytet Warszawski)

Materiały: Przemysław Lis, Michał Strzałkowski

Data emisji: 11.06.2020

Godzina emisji: 17.26

DS