Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Kłys 23.04.2020

Prof. Grabowska o "nowym Planie Marshalla": to bardzo dobry kierunek

Europejscy przywódcy dzisiaj (23.04) rozpoczęli rozmowy na temat odbudowy unijnej gospodarki po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa. Szczyt odbywa się w formie wideokonferencji. Oczekuje się, że liderzy dadzą dziś zielone światło dla utworzenia Funduszu Odbudowy, ale jego kształt i sposób finansowania zostanie uzgodniony później.

"Nowy Plan Marshalla i bezprecedensowe inwestycje pomogą odbudować unijną gospodarkę" - napisał na Twitterze przed szczytem szef Rady Europejskiej Charles Michel. Podobnie wypowiadał się też premier Mateusz Morawiecki. "Nie ma ważniejszego zadania przed Europą niż drugi Plan Marshalla na miarę 21. wieku" - mówił szef rządu.

- To jest bardzo dobry kierunek - uważa prof. Genowefa Grabowska. - Wydaje się, że Charles Michel jest przywódcą, który patrzy w przyszłość, natomiast premier Mateusz Morawiecki w swoim jasnym przekazie, który zamieścił również w jednej z zachodnioniemieckich gazet, również intuicyjnie te same kierunki wskazał, a to najważniejsze - mówi ekspert w Programie 1 Polskiego Radia. 

Gość audycji zaznacza, że ważne jest to, żeby budżet Unii Europejskiej nie był stagnacyjny. - Ważne, by nie powielać budżetu z poprzednich lat, ale żeby był budżet aktywny, ambitny, który rozwiązuje podstawowe problemy - dodaje prof. Grabowska. 


PAP Unia Europejska flagi 1200.jpg
Nowy budżet UE. Dodatkowe pieniądze na walkę z kryzysem wywołanym COVID-19

Premier Morawiecki popiera europejskie projekty 

Premier Mateusz Morawiecki dzień przed udziałem w wideokonferencji Rady UE napisał na FB, że odbył konstruktywną rozmowę z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, podczas której padła deklaracja "że mimo iż jest zwolennikiem silnej, niezależnej i samowystarczalnej Rzeczypospolitej, jednocześnie inicjuje i popiera wszelkie projekty europejskie zwiększające bezpieczeństwo na kontynencie i rozwój wspólnoty". 

- To nie jest tylko deklaracja, ale i polityka, która w ślad za tą deklaracją będzie prowadzona - ocenia prof. Grabowska. - Wypowiedź premiera jasno wskazuje, że my chcemy odbudować swoją gospodarkę, realizować suwerenne prawa, ale nie robimy tego przeciwko Europie, tylko chcemy uczestniczyć w tej polityce ogólnoeuropejskiej, która będzie uwzględniała także nasze interesy - tłumaczy ekspert. 

Rozmówczyni Pawła Lekkiego zauważa, że w tej chwili wszystkie państwa wspólnoty mają swoje problemy. Zwraca uwagę, że każde państwo prezentuje swoje interesy i o nie zabiega. - Tak w Unii było i będzie nadal. Chodzi o to, żeby znaleźć kompromis i by on był akceptowalny - żeby żadne państwo nie miało poczucia krzywdy, że zostało niesprawiedliwie potraktowane, niezgodnie z prawem unijnym - dodaje. 

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Przygotowania do szczytu UE. Rozmowy ministrów o odbudowie gospodarki. 

Ponadto w audycji:

- Rosyjski rubel już trzeci dzień z rzędu traci w stosunku do euro i dolara. Spadku wartości nie zatrzymała nawet wielomilionowa interwencja Centralnego Banku Rosji. Moskwa musi też sobie dać radę ze spadkiem ceny ropy oraz problemami gospodarczymi wywołanymi pandemią koronawirusa. Gościem audycji był dr Adam Eberhardt z Ośrodka Studiów Wschodnich. 

- Od środy do piątku polscy lekarze i ratownicy szkolą się i wspierają sojuszników w Słowenii, a w czwartek udają się do Chicago, gdzie będą obecni przy uruchomieniu prowizorycznego szpitala. Więcej w materiale Agnieszki Drążkiewicz. 

- rozpoczyna się Ramadan - miesiąc postu dla muzułmanów, który potrwa do 23 maja. Więcej informacji w materiale Michała Strzałkowskiego. 


***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki 

Goście: prof. Genowefa Grabowska (Wyższa Szkoła Menedżerska), dr Adam Eberhardt (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 23.04.2020

Godzina emisji: 17.28

IAR/ans