Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Kłys 03.11.2021

Spotkanie Merkel-Macron. Ekspert: ten tandem ma na swoim koncie sukcesy i osiągnięcia

Prezydent Francji Emmanuel Macron przyjmuje ustępującą ze stanowiska kanclerz Niemiec Angelę Merkel. Pożegnalne spotkanie odbywa się w Beaune, w rejonie Burgundii, gdzie w 1993 roku spotkali się ówczesny kanclerz Niemiec Helmut Kohl oraz prezydent Francji François Mitterrand. Czy to koniec tandemu francusko-niemieckiego w europejskiej polityce? 

shutterstock bundestag free 1200
Prof. Kucharczyk o stosunku niektórych polityków opozycji wobec Niemiec: dowód na atmosferę klientelizmu

Tandem Macron - Merkel 

Emmanuel Macron jest czwartym prezydentem Francji, z którym współpracowała kanclerz Merkel. Mimo ogromnych nadziei relacje francusko-niemieckie nie zawsze były łatwe. - Nie da się porównać relacji Macrona z Merkel do relacji Kohla i Mitterranda. Merkel jest ucieleśnieniem politycznej ostrożności, starała się dbać o kompromisy europejskie i o to, żeby UE była jednością, z kolei Macron wszedł do polityki europejskiej bardzo dynamicznie, z dużą propozycją rozwinięcia integracji europejskiej - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Melchior Szczepanik z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. - Obie strony mogły być mocno rozczarowane, ponieważ Macronowi zabrało zdecydowanego poparcia Angeli Merkel dla jego pomysłów, podczas gdy kanclerz Niemiec uważała, że Macron zrobił zbyt dużo zamieszania i brutalnie próbował lansować swoje pomysły - ocenia gość audycji. 

Spory w relacjach francusko-niemieckich 

Jak podkreśla ekspert, sprawy ekonomiczne i gospodarcze były polem sporów w relacjach francusko-niemieckich. - Francja starała się przekonać Niemcy do bardziej relatywnej polityki, tzw. przyzwolenia na większe inwestycje, podczas gdy Berlin namawiał do polityki oszczędności, do takich reform, które miałyby zwiększyć konkurencyjność francuskiej gospodarki, bez większego zastrzyku finansowego - uważa Melchior Szczepanik. - Obie strony miały trudności z porozumieniem się, ale trzeba podkreślić, że ten tandem francusko-niemiecki ma na swoim koncie pewne sukcesy i osiągnięcia, w tym wspólną propozycję współtworzenia Funduszu Odbudowy - stwierdza gość Jedynki. 


Posłuchaj
19:00 Jedynka/Więcej świata - 3.11.2021.mp3 Prezydent Francji Emmanuel Macron przyjmuje ustępującą ze stanowiska kanclerz Niemiec Angelę Merkel (Więcej świata/Jedynka)

 

Nowy rząd w Berlinie 

Francji zależy na tym, żeby rząd w Berlinie powstał jak najszybciej, jeszcze przed prezydencją francuską w Radzie UE. Czy Paryż będzie mógł liczyć na wsparcie Berlina?

 - Jest kilka kwestii, w których Francja chciałaby osiągnąć postęp w czasie prezydencji i to jest m.in. nowe źródło dochodowe Unii Europejskiej, ponieważ UE zaciągnęła pożyczki i teraz będzie musiała je w jakiś sposób spłacić - mówi Melchior Szczepanik. - Tworzenie nowych źródeł dochodu, opłat, podatków m.in. podatku granicznego za towary płynące z zagranicy to może być nowe źródło dochodu - dodaje. 

Czytaj także: 

Poza tym w audycji:

- Szwajcarska prokuratura na tropie kolejnego potężnego przestępstwa piłkarskiego. Były prezydent FIFA - Sepp Blatter i były prezydent UEFA - Michel Platini zostali oskarżeni o bezprawne zorganizowanie płatności w wysokości dwóch milionów franków szwajcarskich. Biuro Prokuratora Generalnego Szwajcarii oskarża Blattera o oszustwo, o sprzeniewierzenie, a w dalszej kolejności o kryminalną niegospodarność i o sfałszowanie dokumentu. Michel Platini jest oskarżony o oszustwa takie jak: udział w sprzeniewierzeniu, udział w przestępczej niegospodarności i o sfałszowanie dokumentu. Więcej w felietonie Michała Strzałkowskiego. 

- USA dotrzymają swoich zobowiązań klimatycznych, bo chcemy móc oddychać - zadeklarował prezydent USA Joe Biden podczas konferencji klimatycznej COP26 w Glasgow. Jak dodał, Ameryka - w przeciwieństwie do Chin - zamierza dać przykład światu, jak walczyć ze zmianami klimatycznymi. Co dzieje się z wielkim nieobecnym na tej konferencji - Państwem Środka? Ponadto krytykowana jest polityka Chin wobec pandemii koronawirusa. Większość krajów świata łagodzi restrykcje wraz z postępem programów szczepień, które znacznie zmniejszają ryzyko ciężkiego przebiegu choroby i śmierci. Gościem audycji był dr Michał Bogusz z Ośrodka Studiów Wschodnich. 

- Po czterech dekadach przerwy Polska wraca na mapę Antarktydy. Z Warszawy wyrusza właśnie specjalna wyprawa polskich polarników. Naukowcy z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk jadą, by na nowo uruchomić polską stację badawczą Henryka Dobrowolskiego, która od 1979 roku nie była używana. W czasie kilkumiesięcznego pobytu na Antarktydzie polscy naukowcy nie tylko uruchomią stację i przeprowadzą istotne z ich punktu widzenia badania, ale także przygotują to miejsce dla ewentualnych następców. Więcej w materiale Wojciecha Cegielskiego. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Magdalena Skajewska 

Goście: Melchior Szczepanik (PISM), dr Michał Bogusz (OSW) 

Data emisji: 3.11.2021

Godzina emisji: 17.32

ans