Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Petar Petrovic 03.02.2012

Chiny, Korea i gaz

Chińsko-niemieckie spotkanie w Pekinie, problemy w dialogu pomiędzy obiema Koreami i rosyjski gaz - podsumowujemy polityczny tydzień.
Kanclerz Niemiec Angela MerkelKanclerz Niemiec Angela MerkelFlickr/INSM

W radiowej Jedynce ("Więcej świata") rozmawiano o chińsko-niemieckim spotkaniu w Pekinie, które miało miejsce podczas wizyty kanclerz Angeli Merkel w Chinach.

Krzysztof Renik analizował też wydarzenia na Półwyspie Koreańskim i dialog pomiędzy państwami koreańskimi, a także o tym, dlaczego przez Ukrainę płynie do krajów Unii Europejskiej mniej gazu.

W dalszej cześci programu Ksawery Burski, ambasador Polski w Chinach w latach 2000-2004, zastanowiał się nad tym, czy to właśnie w chińskiej stolicy zaczynają się coraz częściej decydować losy wydarzeń na scenie światowej. Czy tylko dynamiczny rozwój Chin sprawia, że Pekin stał się globalnym graczem? Tłumaczył też, dlaczego Pekin tak alergicznie reaguje na głosy wołające o przestrzeganie praw człowieka.

Jarosław Kociszewski obserwował sytuację w Korei Północnej, która zaproponowała wznowienie rozmów z Koreą Południową. Oferta przedstawicieli armii komunistycznego reżimu została obarczona wieloma warunkami. Mimo to Seoul uważa ją za oznakę ocieplania się stosunków na półwyspie. Zastanawiał się nad tym, czy istnieje realna możliwość zjednoczenia obu państw koreańskich i czy komukolwiek na tym zależy.

Olaf Osica, szef Ośrodka Studiów Wschodnich, starał się odpowiedzieć na pytanie, czy w Unii Europejskiej będzie mniej rosyjskiego gazu i czy obecne zakłócenia w dostawach błękitnego surowca płynącego przez Ukrainę do krajów Unii Europejskiej to tylko – jak co roku – rosyjsko-ukraińska potyczka, czy coś więcej.

(pp)