Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Bartłomiej Makowski 31.01.2019

Dziś pogrzeb Kamilli Janowicz-Sycz, więźniarki KL Ravensbrück. Zobacz jedną z ostatnich rozmów z bohaterką

31 stycznia w Krakowie odbyły się uroczystości pogrzebowe Kamili Janowicz-Sycz, więźniarki niemieckiego obozu KL Ravensbrück. Zmarła zostanie pochowana na cmentarzu Rakowickim.
Kamilla Janowicz-SyczKamilla Janowicz-SyczPR/Bartłomiej Makowski

Kamila Janowicz-Sycz urodziła się 31 października 1920 roku w Warszawie. W młodości należała do harcerstwa, po wybuchu wojny zaangażowała się w działalność konspiracyjną - była łączniczką i sanitariuszką. Została aresztowana w 1940 roku przez Gestapo. Do obozu koncentracyjnego KL Ravensbrück trafiła w kwietniu 1941 roku (nr obozowy 6010). Tam, narażając życie, pomagała współwięźniarkom, szczególnie ofiarom bestialskich eksperymentów pseudomedycznych. Należała do obozowej, tajnej drużyny harcerskiej "Mury".

Gdy w kwietniu 1945 roku, dzięki pertraktacjom przeprowadzonym przez szwedzki i duński Czerwony Krzyż, wywieziono do Szwecji 7500 więźniarek, Kamila Janowicz-Sycz zdecydowała się na ochotnika pozostać w obozie, by opiekować się więźniarkami zbyt chorymi, by wziąć udział w ewakuacji. Opowiedziała o tym reporterom Polskiego Radia w jednym z ostatnich wywiadów, których udzieliła za życia. Zobacz nagranie wideo:

Po wojnie zamieszkała z mężem w Krakowie. Mimo pogarszającego się stanu zdrowia aktywnie udzielała się w pracy społecznej. Była inicjatorką założenia Stowarzyszenia "Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück". Działała też dla Krakowa (odznaczona Złotą Odznaką "Za pracę społeczną dla miasta Krakowa"), w Klubie Inteligencji Katolickiej, w Fundacji Sue Ryder Foundation, Maximilian-Kolbe-Werk, z Zakonem Maltańskim i w wielu innych instytucjach.

W 2011 roku za wybitne zasługi na rzecz niepodległości otrzymała Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Jako świadek historii przez wiele lat spotykała się z historykami, dziennikarzami i młodzieżą, by propagować prawdę o historii II wojny światowej i obozu KL Ravensbrück.

Kamila Janowicz-Sycz zmarła 28 stycznia 2019 roku.


bm/iar