Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Tomasz Horsztyński 26.09.2023

Meksyk: odkryto bogaty grób z czasów Majów. Może mieć ponad 1000 lat

Meksykańscy archeolodzy odkryli ludzkie ciało w grobie z czasów cywilizacji Majów. Odkrycia dokonano na terenie miasta Palenque, które stanowiło jedno z największych ośrodków miejskich starożytnej cywilizacji.

Odkrycia grobu dokonano w czasie prac archeologicznych związanych z budową kolejowej trasy turystycznej w południowej części Meksyku. Celem projektu, znanego pod nazwą Maya Train, jest m.in. ułatwienie turystom dotarcia do starożytnych miejsc związanych z cywilizacją Majów.

Nawet 1000-letni grób

Archeolodzy natrafili na bogaty pochówek podczas prac przy budowie hotelu niedaleko głównych ruin ośrodka miejskiego Majów w Palenque w stanie Chiapas. Miasto, przez starożytnych Majów nazywane Lakamha, było jednym z największych i najświetniejszych miast majańskiej cywilizacji.

Szczątki szkieletu odnaleziono w kamiennej skrzyni ok. 2 km od centrum miasta, w którym zlokalizowane są świątynie i rozbudowany zespół pałacowy. Zdaniem naukowców szczątki należą do przedstawiciela elity społeczeństwa starożytnej Palenque. W grobie odkryto również naczynia ceramiczne, nauszniki i koraliki z zielonego kamienia.

Narodowy Instytut Starożytności (INAH) poinformował, że pochówek może liczyć ponad 1000 lat. Naukowcy przekazali, że zmarłego pochowano twarzą do góry, z głową skierowaną na północ. Więcej informacji o zmarłym przyniosą dalsze badania.

***

Majowie zamieszkiwali na terenach dzisiejszego Hondurasu, Gwatemali i południowego Meksyku. Pierwsze majańskie miasta-państwa powstały ok. I wieku n.e., a szczytowy okres rozkwitu kultury Majów datuje się między IV a VIII stuleciem, w epoce tzw. Starego Państwa. Okres ten to również czas świetności miasta Palenque.

Majowie stworzyli bardzo rozwiniętą cywilizację, korzystali z kalendarza o wiele dokładniejszego od ówczesnego kalendarza rzymskiego, wydali na świat wybitnych astronomów i matematyków, wznosili potężne kompleksy świątynne i pałacowe. Ze względu na swój wpływ na rozwój tej części kontynentu nazywani byli Grekami Nowego Świata. 

Początek schyłku cywilizacji Majów datuje się na IX wiek. Ostateczny jej upadek przypieczętowali konkwistadorzy, którzy w 1697 roku podbili ostatnie miasto-państwo Majów – wyspę Tayasal na jeziorze Petén Itzá w Gwatemali.

PAP/th