Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Bartłomiej Makowski 25.01.2024

W Arabii Saudyjskiej odnaleziono monumentalne fortyfikacje sprzed tysięcy lat

Naukowcy odnaleźli pozostałości umocnień datowane na trzecie tysiąclecie p.n.e. Kolosalne jak na owe czasy umocnienia chroniły mieszkańców oazy kluczowej dla przeżycia lokalnej społeczności. 

Mury odkryte przez arabskich i francuskich naukowców otaczały istniejąca do dziś oazę Chajbar. Zespół oszacował pierwotne wymiary fortyfikacji na 14,5 km długości, od 1,70 do 2,40 m grubości i około 5 m wysokości. Do dziś zachowało się pozostałości obejmujące ok. 40 proc. tych zabudowań. Jest to druga co do wielkości - po fortyfikacjach oazy Tajma - budowla tego typu w Arabii Saudyjskiej. 

Datę budowy fortyfikacji szacuje się na lata 2250-1950 p.n.e.. Naukowcy oszacowali ten zakres na podstawie datowania radiowęglowego próbek pobranych podczas wykopalisk. W epoce brązu umocnienia chroniły rozległy obszar o powierzchni 1100 hektarów o stosunkowo luźnej i niskiej zabudowie. Osiedle, które tam istniało można nazwać ufortyfikowaną wielką wsią. 

Oaza Chajbar znajduje się 150 km na północ od Medyny i w VII w.n.e. było scenerią bitwy między zwolennikami Mahometa i mieszkającymi tutaj Żydami. 

EurekAlert!/Journal of Archaeological Science: Reports/bm