Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Luiza Łuniewska 15.12.2011

Magister położna

Nowe metody opieki nad kobietą ciężarną i noworodkiem wymagają od położnych podnoszenia kwalifikacji.
PoródPoródGlow Images/East News

– Niegdyś położna miała olbrzymi zakres samodzielności w opiece nad kobietą – mówi Beata Cholewka z Ministerstwa Zdrowia. Tłumaczy, że na kilka dziesięcioleci zawód został nieco zdegradowany i dopiero teraz położne znów przejmują główną rolę w opiece nad kobietą i dzieckiem.

Leokadia Jędrzejewska, krajowy konsultant w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego, wymienia funkcje, jakie pełnią położne: monitorowanie zdrowia ciężarnej kobiety i noworodka, wsparcie psychiczne i emocjonalne, budowanie więzi z dzieckiem, łagodzenie lęku przed porodem. I, oczywiście, prowadzenie porodu. – Rosnąca rola położnych wynika z wytycznych Unii Europejskiej i WHO, ale także z coraz wyższych kwalifikacji samych pań – tłumaczy. Jako ciekawostkę dodaje, że ten zawód wykonuje w Polsce także kilku mężczyzn.

Coraz liczniej położne nie tylko uzyskują tytuły licencjata i magistra położnictwa, lecz także kończą różnego rodzaju specjalizacje, kursy zawodowe. – Studia poszerzyły i uporządkowały moją wiedzę. Choć szkoła dobrze mnie przygotowała do zawodu, to od tamtego czasu wiele się w naszej dziedzinie zmieniło: nie tylko metody diagnozowania i leczenia, ale i podejście do pacjentki – opowiada Agnieszka Muszyńska, absolwentka studiów pomostowych na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Obecnie pracuje m.in. w poradni laktacyjnej. – Uświadamiam mamom, jak ważny jest pokarm, ile zawiera cennych składników i że nie jesteśmy w stanie go zastąpić – mówi.

Rozmawiał Artur Wolski.

(lu)