Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Petar Petrovic 28.06.2011

Konflikt tronu z ołtarzem

Jak powinny wygladać relacje na linii państwo - Kościół - zastanawiali się posłowie PSL, PO, PiS i SLD.
Konflikt tronu z ołtarzemGeographBot /Wikimedia Commons/CC
Posłuchaj
  • Politycy oceniają relacje Kościół - państwo
Czytaj także

- Stosunki państwo – Kościół reguluje konkordat i one są poprawne. Natomiast bardzo często zdarzają się jakieś skrajności i ja bym nie przywiązywał zbyt wielkiej uwagi do nich, ponieważ one często powodują dzielenie ludzi – powiedział Franciszek Stefaniuk z PSL.

W jego opinii nie można duchownym odmówić brania udziału w debacie w kwestiach wartości.

>>>Pełny zapis debaty

W radiowej Jedynce Paweł Olszewski z PO podkreślił, że zarówno państwo, jak i Kościół, mają swoją rolę do spełnienia. Jego zdaniem zaangażowanie polityczne hierarchów Kościoła bardzo często zmierza do dzielenia społeczeństwa. Oskarżył większość hierarchii Kościelnej o opowiadania się za PiS-em, co, jego zdaniem, zniechęca wielu ludzi, mających inne przekonania polityczne, do religii.

- Tak jak uważam, że władza publiczna nie powinna ingerować w wewnętrzne sprawy Kościoła, tak i jego przedstawiciele nie powinni ingerować w wewnętrzne sprawy państwa – dodał.

W opinii Zbigniewa Girzyńskiego z PiS, tacy duchowni, jak biskup Pieronek i ks. Sowa "powinni sobie na sutannach przylepić znaczek Platformy Obywatelskiej".

Jego zdaniem PO jest obłudna, gdyż atakuje PiS za to, że biskupi mu rzekomo sprzyjają, a gdy niektórzy hierarchowie Kościoła otwarcie deklarują popiercie dla PO, to jest to uznawane za rzecz naturalną.

Stanisław Wziątek z SLD zaznaczył, że PO jest niekonsekwentna w swoim postulacie oddzielenia państwa od Kościoła, gdyż w instytucjach państwowych znajdują się symbole religijne, a w szkole jest katecheza.

Debatę prowadził Przemysław Szubartowicz

(pp)