Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Paweł Kurek 01.04.2014

Pijesz wodę z kranu? Uważaj, są w niej metale ciężkie i bakterie

- Ciepła woda zawiera bardzo dużo substancji, które biorą się z korozji. Metale ciężkie i rozwijające się w niej bakterie mogą zagrażać zdrowiu - tłumaczyła w radiowej Jedynce ekspert Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Pijesz wodę z kranu? Uważaj, są w niej metale ciężkie i bakterieGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Ekspert Głównego Inspektoratu Sanitarnego o piciu kranówki (Cztery pory roku/Jedynka)
Czytaj także

Lubisz biegać? A jak często, gdy zziajany wpadasz do domu, pierwsze co robisz, to nalewasz wodę z kranu? Sport to zdrowie, kranówa już nie.

- Z rur i armatury, mogą przenikać do zastanej wody niebezpieczne substancje i bakterie - przestrzegała Bogna Wichrowska, ekspert z Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>

Dlatego warto spuścić trochę cieczy zanim nalejemy ją do szklanki. Jeśli z kranu zacznie lecieć bardzo zimna woda, wtedy możemy być pewni, że potencjalne zanieczyszczenia trafiły już do odpływu. Z kolei ciepłej prosto z kranu lepiej nie pić w ogóle.

Jeśli widzimy, że płynąca z kranu ciecz wygląda lub smakuje podejrzanie, powinniśmy ją przebadać. - Jak leci brązowa, powinniśmy to zgłosić do wodociągów albo do inspektoratu sanitarnego - radziła ekspertka w "Czterech porach roku". Życiodajny płyn należy też przebadać, gdy sami się w niego zaopatrujemy, np. korzystając z przydomowej studni. - Najczęściej w małych studniach, jest problem z żelazem i manganem - zaznaczyła Wichrowska. Przebadanie wody na własny koszt wynosi około 200 złotych.

Aby mieć pewność, że w naszym kranie "nic się nie czai", możemy też do niego podłączyć filtr. Pamiętajmy jednak, by użytkować go zgodnie z zaleceniami producenta.

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00.

(pkur, pg)