Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Klaudia Hatała 15.09.2017

"Podróż w czasie do świata naszych przodków". Szlakiem architektury drewnianej

Szlak architektury drewnianej ma długość ponad 1500 km i składa się z czterech tras. Oprócz drewnianych zabudowań, są to kościoły, cerkwie, dzwonnice, dwory, wille, zespoły zabudowań a także skanseny należące do najcenniejszych zabytków ludowej kultury materialnej. 
Posłuchaj
  • Szlakiem architektury drewnianej (Cztery pory roku/Jedynka)
Czytaj także

- To z inicjatywy województwa małopolskiego w 2001 roku nastąpiło porozumienie pomiędzy marszałkami województwa małopolskiego, śląskiego i podkarpackiego dotyczące wytyczenia szlaku architektury drewnianej. Później dołączyło jeszcze województwo świętokrzyskie - mówi w "Czterech porach roku" Piotr Łężniak z Małopolskiej Organizacji Turystycznej, koordynator projektu "Otwarty Szlak Architektury Drewnianej".

Wiele obiektów zostało wpisanych do międzynarodowego spisu zabytków UNESCO. - Wędrówka po szlaku, to podróż w czasie do świata naszych przodków. Zabytki te cenne są ze względów historycznych, ze względu na swoją unikatowość, konstrukcję, polichromię, strzeliste dachy oraz w przypadku cerkwi - drewniane kopuły - wylicza gość Jedynki. 

- Z roku na rok jest coraz więcej prac konserwatorskich i remontów, dlatego drewniane obiekty są coraz ładniejsze. Przywracany jest ich naturalny i pierwotny blask - podkreśla rozmówca Sławy Bieńczyckiej.

Które miejsca na szlaku szczególnie poleca Piotr Łężniak? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Piotr Łężniak (Małopolska Organizacja Turystyczna, koordynator projektu "Otwarty Szlak Architektury Drewnianej")

Godzina emisji: 9.23

kh/kk