Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 03.01.2018

Chiny uczą cierpliwości i tolerancji

Podróżniczka Anna Jaklewicz spędziła w Chinach dwa lata, podglądając świat "małych ojczyzn" i odkrywając zaskakujące bogactwo kulturowe oraz etniczne. Pokazuje Chiny z innej strony niż ta powszechnie znana. Zapewnia też, że nie jest tak trudno z Chińczykami się porozumieć.

Anna Jaklewicz przekonuje, że mandaryński jest łatwym językiem, bo ma prostą gramatykę, tylko znaki są skomplikowane. Jednak sama nie opanowała tego języka. - Łatwiej później poszło mi z indonezyjskim - przyznaje. Z jej doświadczeń wynika, że coraz więcej Chińczyków, szczególnie młodych, zna angielski i zawsze trafi się ktoś taki, kto będzie chciał z cudzoziemcem poćwiczyć mowę Szekspira. A ostatecznie pozostaje jeszcze mowa ciała, która jest ponadnarodowa.

Zdaniem gościa "Czterech pór roku", pierwsza wizyta w Chinach może zniechęcić do powrotu do Państwa Środka. Męczą gigantyczne miasta, przerażają miliony osób na ulicach i smog unoszący się w powietrzu. Mimo to warto dać Chinom drugą szansę i wybrać się w podróż w rejony położone z dala od wielkich miast, do spokojnych wiosek zagubionych wśród ryżowych pól, gdzie kultywuje się ludowe tradycje, a stroje grup etnicznych i czyste, nocne niebo mają ten sam intensywny odcień koloru indygo.

- Nauczyłam się tam cierpliwości i tolerancji - zdradza gość Jedynki. Zauważa, że najtrudniej przebić się przez kody kulturowe. - Bardzo trudno zrozumieć zachowania niespotykane u nas lub uchodzące za niekulturalne - mówi. Trzeba przyjąć, że to inny kraj i świat.

Podróżniczka mówi o zmieniających się Chinach. Jest tam duży szacunek dla osób starszych, szczególnie na prowincji, bo w dużych miastach, gdzie młodzi są zafascynowani nowoczesną techniką, gorzej przyswajaną przez zaawansowanych wiekiem Chińczyków, to się zmienia.

Podobnie, jak rola kobiet. - Zaryzykowałabym twierdzenie, że to kobiety obecnie rządzą. Kobiety mają duże oczekiwania odnośnie swojego przyszłego małżonka, w tym zasobności jego portfela - wyjaśnia.  

Dlaczego Anna Jaklewicz została aż na dwa lata w Chinach? Co oryginalnego jadła? Czym zaskoczyła Chińczyków, a czym oni ją ujęli? Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuły audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: Anna Jaklewicz (archeolog, antropolog, podróżniczka, organizatorka wypraw do Azji, autorka książki "Niebo w kolorze indygo - Chiny z dala wielkiego miasta")

Data emisji: 3.01.2018

Godziny emisji: 9.21

ag/mg