Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 01.10.2018

Przeżycie dnia zwiększa prawdopodobieństwo przeżycia dnia następnego

Kiedy zaczyna się starość? Według słuchaczy wtedy, kiedy ktoś w nią uwierzy i kiedy wartość świeczek na torcie przekracza wartość tortu.

Naukowcy mają trochę inną definicję starości, a żeby nikogo nie obrazić twierdzą, że starość jest wtedy, kiedy zaczyna się późna dorosłość.

Psycholog Przemysław Staroń zwraca uwagę, że choć z wiekiem może i biologicznie coś się psuje, ale wszelkie granice wiekowe się poprzesuwały. W starożytnym Rzymie za staruszkę uważano osobę 30-letnią, obecnie 30-latek to ktoś, kto dopiero wchodzi w dorosłość.

Daje przykład, że obecnie za koniec wieku młodzieńczego uważa się zakończenie studiów, kiedyś był to wiek lat 19. Poza tym medycyna tak burzliwie się rozwija, że jest w stanie przesunąć granice wiekowe. - Ja uważam, że starość zaczyna się w głowie - mówi gość Jedynki. Biologicznie zaczyna się szybciej, ale to od mentalności uzależniona jest starość. A każdy kolejny dzień stwarza szansę, że nauka znajdzie cudowny lek opóźniający starzenie się.

Czy mówienie o kimś staruszka lub staruszek jest nieeleganckie? A może zastąpić te słowa określeniem senior/seniorka? Posłuchaj nagrania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Przemysław Staroń (psycholog, kulturoznawca, Uniwersytet SWPS)

Data emisji: 1.10.2018

Godzina emisji: 10.11

ag/abi