Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Katarzyna Karaś 15.04.2020

Zdrowie psychiczne w czasie epidemii - jak dobrze mieć sąsiada

- W momentach kryzysowych uruchamia się u nas taki mechanizm atawistyczny, że jesteśmy zależni od wspólnoty i chcemy nieść pomoc - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia psycholog Igor Rotberg.
Posłuchaj
  • Zdrowie psychiczne w czasie epidemii - jak dobrze mieć sąsiada (Cztery pory roku/Jedynka)
Czytaj także

shutterstock_93227221.jpg
Wsparcie psychologiczne w czasach epidemii. Cykl podcastów Akademii NFZ

Z uwagi na stan epidemii, dla naszego bezpieczeństwa pozostajemy zamknięci w domach. Część osób mieszka samotnie - z rodziną czy znajomymi może się teraz kontaktować jedynie telefonicznie. Ta sytuacja jest trudna i może powodować przygnębiające poczucie samotności. Wiele osób w ostatnich dniach przekonało się, jakim skarbem może być dobry sąsiad. 

Sąsiad dla osób mieszkających samotnie jest w zasadzie jedynym człowiekiem, z którym mogą porozmawiać - oczywiście w bezpiecznej odległości, na przykład strojąc na balkonach - "twarzą w twarz". Osoby starsze i schorowane nie powinny robić zakupów na własną rękę - także w tym przypadku sąsiad może się okazać bardzo pomocny. Jak donoszą media, taka pomoc niesiona jest chętnie. Powstają różnego rodzaju inicjatywy, kooperatywy sąsiedzkie.

Jak podkreślił psycholog Igor Rotberg, pomaganie jest dla nas wyrazem sprawczości. - Jeśli jesteśmy zamknięci w domu i mamy mały wpływ na to, co się dzieje wokół, to takie pomaganie innym ludziom daje nam poczucie sprawczości, kontroli, wpływu na rzeczywistość - wyjaśnił. Ekspert zaznaczył, że w tej sytuacji ważne jest by upewnić się, że ta druga osoba rzeczywiście potrzebuje naszej pomocy. W przeciwnym wypadku możemy komuś wyświadczyć niedźwiedzią przysługę.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Agnieszka Kunikowska

Reporter: Maciej Oswald

Data emisji: 15.04.2020

Godzina emisji: 9.00 - 12.00

kk