Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Kłys 23.03.2021

Cały czas są odkrywane tajemnice sprzed lat

Przykładem jest zdjęcie sprzed ponad 70 lat, na którym, jak już wiadomo, widnieje Maria Barr, córka polskiego pułkownika, wdowa po brytyjskim pilocie polskiego pochodzenia, odbierająca z rąk króla Jerzego VI order przyznany pośmiertnie jej mężowi.

Rodzina_KARTA_cover1200.jpg
"Rodzina z niepamięci". Jak archiwizować historie rodzinne?

Adam Stefan Lewandowski z Instytutu Pamięci Narodowej wyjaśnia, że na zdjęcie natrafiono podczas studiowania teczki dotyczącej Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, które uczestniczyły w II wojnie światowej. Zdjęcie Marii Barr było jednym z kilkuset przedstawiających kobiety w mundurach. O pomoc w ustaleniu tożsamości IPN poprosił internautów i pierwsze informacje zaczęły napływać już po 24 godzinach. Z tych kilkuset na stronie IPN zostało opublikowanych kilkadziesiąt fotografii.

Posłuchaj
06:48 Jedynka-23-03-2021-cztery-pory-roku-zdjęcie.mp3 Tajemnica zdjęcia z archiwum IPN (Cztery pory roku/Jedynka)

 

- Chodziło nam też o to, żeby zaciekawić historią Polski w ogóle użytkowników mediów społecznościowych, naszych odbiorców - mówi. Przyznaje, że instytut mógł we własnym zakresie szukać odpowiedzi na pytania odnośnie zdjęcia, ale teraz już niemal cała Polska zastanawia się nad historią swojej rodziny i być może na podstawie zdjęć rodzinnych stara się ustalić losy jej członków.

 

Adam Stefan Lewandowski zwraca uwagę, że choć na zdjęciu jest jedna osoba, to dotyczy ono wielu osób. Przez całą wojnę mąż Marii Barr był uznany za zaginionego i dopiero w 1946 roku przyszło zawiadomienie o jego śmierci, co umożliwiało jej ułożenie sobie życia na nowo. Instytut jest już w posiadaniu innych zdjęć Marii Bar, a także jej pierwszej i drugiej rodziny.

IPN zamierza sukcesywnie publikować kolejne nieopisane zdjęcia, licząc, że zostaną wyjaśnione historie prezentowanych na nich osób.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Adam Stefan Lewandowski (Instytut Pamięci Narodowej)

Data emisji: 23.03.2021

Godzina emisji: 9.38

ag