Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 29.04.2012

Prawienie komplementów to prawdziwa sztuka

Wielu z nas uważa, że jak usłyszymy przyjemne słowa pod naszym adresem, to powinniśmy okazać pewną skromność. Bardzo często jest tak, że nie ufamy w szczerość komplementu, a autora słów podejrzewamy, iż chce coś od nas uzyskać.
Prawienie komplementów to prawdziwa sztukaGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Rozmowa o prawieniu komplementów

- Dlatego często w odpowiedzi na komplement można usłyszeć: a co ty ode mnie chcesz? - mówi Grażyna Białopiotrowicz, psycholog, zajmująca się treningiem osobowości.

Zwraca w radiowej Jedynce uwagę, że to jak przyjmujemy komplementy i jak je mówimy jest elementem samooceny każdego z nas. Bywa też, tak, że nas w ten sposób wychowano. Dziecko, któremu rodzice szczędzili komplementów wzrasta w poczuciu, że nie jest do końca ładne, czy mądre, co przekłada się na budowanie negatywnego obrazu własnej osoby. W dorosłym życiu może to zaowocować gorszą samooceną i mniejszą pewnością siebie, np. przy staraniu się o pracę. Dlatego dzieci trzeba chwalić, ale mądrze. Nie chwalić mówiąc: fajny jesteś, ale chwalić za konkretne dokonania np. świetnie zasłałeś łóżko, bardzo dobrze dodajesz i odejmujesz. Można i trzeba chwalić również wygląd zewnętrzny, zwłaszcza dziewczynek.

Panowie oczekują na komplementy ze strony kobiet, które w ich życiu są ważne. Ale takie komplementy powinny być szczere. - Zawsze jak ktoś powie miłe słowo, to przyjmijmy je i podziękujmy - radzi gość "Czterech pór roku".

Rozmawiała Sława Bieńczycka.

Jak przyjmować komplementy od szefów, jaki komplement mówić kobiecie, a jaki mężczyźnie, a także szefowi. A także jakie są granice prawienia komplementów. Posłuchaj całej rozmowy z psychologiem.

(ag)