Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Katarzyna Karaś 06.07.2020

"Lato z Radiem": kuchnia i historia 400 lat kamedułów w Polsce

Wraz z Małgorzatą Raduchą odwiedziliśmy Pustelnię Złotego Lasu w Rytwianach. Można tu smacznie zjeść, pospacerować przy śpiewie ptaków, poznać kamedulską historię, a także skupić się na modlitwie i kontemplacji. Pustelnia Złotego Lasu to doskonałe miejsce na odpoczynek, regenerację sił fizycznych i psychicznych. 
Posłuchaj
  • "Lato z Radiem": kuchnia i historia 400 lat kamedułów w Polsce - cz. 1 (Lato z Radiem/Jedynka)
  • "Lato z Radiem": kuchnia i historia 400 lat kamedułów w Polsce - cz. 2 (Lato z Radiem/Jedynka)
  • "Lato z Radiem": kuchnia i historia 400 lat kamedułów w Polsce - cz. 3 (Lato z Radiem/Jedynka)
Czytaj także

Druga po krakowskiej, Pustelnia kongregacji Góry Koronnej, została założona w Rytwianach, niedaleko Staszowa. O osiedleniu się tutaj pustelników kamedułów zadecydowały walory przyrodnicze. 

Rytwiany leżą w Niecce Nidziańskiej, w południowo-wschodniej części Gór Świętokrzyskich, które wchodzą w skład Pasma Wygiełzowskiego. Przez obszar ten przepływa kilka rzek, w tym szczególnie warta uwagi jest Czarna, wzdłuż której rozciągają się łąki i lasy. 

Klasztor położony jest w leśnej strefie przyrodniczo-krajobrazowej z przewagą buka, dębu i grabu, a w jego bezpośrednim sąsiedztwie znajdujemy ciekawy pomnik przyrody – dąb 3-bratek (Trzybratek).

Według tradycji w niewielkiej odległości od klasztoru - w miejscu, gdzie obecnie jest kapliczka Matki Boskiej Fatimskiej - był staw, w którym kameduli hodowali ryby a wiele lat później, na początku XX wieku, pobierano stąd wodę do pobliskiego radziwiłłowskiego browaru.

Spodobała mu się ta formacja

Włoscy kameduli przybyli na ziemię świętokrzyską ponad 400 lat temu za sprawą ówczesnego wojewody krakowskiego Jana Tęczyńskiego, który poznał ich podczas jednej ze swoich licznych wędrówek.

- Spodobała mu się ta formacja. Postanowił dla nich ufundować na swoich włościach, tu, w Rytwianach, klasztor, żeby zajęli się opieką medyczną, farmakologiczną jego poddanych - wyjaśnił dyrektor Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach ks. Wiesław Kowalewski.

A jak wygląda współczesne życie w klasztorze? Jak przebiega dzień z życia kameduły? O tym w "Lecie z Radiem" opowiedziała Agnieszka Zwierzyńska z Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach.

Kaczka jest rybą, czyli nie jest mięsem

101198783_10157445772714952_8157413805991657472_o.jpg
Przepis na kociołek kamedulski

Kameduli jedli wyłącznie to, co sami wyhodowali w ogrodzie. Spożywali również to, co można było znaleźć w lesie. Potrafili jednak umiejętnie obejść surowe zasady. Mieli stawy. Wszystkie zwierzęta żyjące w stawie traktowali jak ryby. Uważali więc, że kaczki i żółwie doskonale pasują do diety wegetariańskiej.

- To byli inteligentni, wykształceni ludzie, którzy nie tyle obchodzili zasady, co dostosowywali otoczenie do swoich potrzeb - ocenił ks. Wiesław Kowalewski. Zauważył, że kameduli mieszkający w Polsce musieli szybko zmienić regułę, według której żyli we Włoszech, choćby z uwagi na klimat.

- Wzorem kamedułów wykorzystujemy wszystko to, co rośnie w ogrodzie i w pobliskich lasach - o kuchni kamedulskiej rozmawialiśmy z Ireną Sudoł, prezes Stowarzyszenia Miłośników Pustelni Złotego Lasu. Co - poza osławionym kociołkiem kamedulskim - znaleźć można w rytwiańskim menu?

Jakie "gwiazdy" odwiedziły klasztor? Jak brzmi hasło do Wi-Fi w Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Lato z Radiem 2020

Dziennikarze radiowej Jedynki, jak co roku, wyruszają w Polskę, by od poniedziałku do soboty, do końca sierpnia, odwiedzać najciekawsze turystycznie, historycznie i kulturowo miejsca w całym kraju.

To, które miejsca znajdą się na mapie reporterskich wyjazdów, zależeć będzie od… Słuchaczy, biorących udział w plebiscycie Turystyczna Lista Przebojów PL! TLP powstaje dzięki Państwu. Czekamy na zgłoszenia interesujących miejsc w Państwa regionach i pomysłów na spędzanie czasu wolnego dla całych rodzin! Zdjęcia i filmiki pięknych, nieodkrytych dotąd miejsc można przesyłać za pośrednictwem internetowego formularza na stronie turystycznego plebiscytu.

Relacje reporterskie z wyjazdów w wybrane regiony Polski można śledzić na antenie radiowej Jedynki, pod adresem latozradiem.pl oraz w mediach społecznościowych Polskiego Radia.

. 

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem 

Prowadzą: Daniel Wydrych i Małgorzata Raducha

Goście: ks. Wiesław Kowalewski (dyrektor Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach), Agnieszka Zwierzyńska (Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach), Irena Sudoł (prezes Stowarzyszenia Miłośników Pustelni Złotego Lasu)

Data emisji: 6.07.2020 r.

Godzina emisji: 9.00 -12.00

kk