Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Martin Ruszkiewicz 10.03.2014

Rozwija się rynek konopny. "Musimy być czujni"

- Dobra dla nas informacja jest taka, że nie wzrasta sprzedaż narkotyków na terenie szkół. Rośnie natomiast popularność uprawiania marihuany na własny użytek lub sprzedaż - Artur Malczewski z Krajowego Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii.
Rozwija się rynek konopny. Musimy być czujniChmee2/Wikimedia Commons/CC
Posłuchaj
  • Artur Malczewski z Krajowego Biuro ds Przeciwdziałania Narkomanii o używkach wśród młodzieży (Jedynka/Popołudnie z Jedynką)
  • Zaczyna się od symbolicznego piwka - relacja Krzysztofa Horwata (Popołudnie z Jedynką)
Czytaj także

Alkohol jest najpopularniejszą używką wśród młodzieży. Według badania CBOS przeprowadzonego w listopadzie i grudniu ubiegłego roku, młodzi ludzie sięgali częściej po alkohol, niż po papierosy czy narkotyki. Prawie 3/4 ankietowanych piło piwo, wódkę czy wino.

Wyniki badania przeprowadzonego wśród uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych zaprezentowano w poniedziałek na konferencji w Warszawie. Wynika z niego, że w ostatnich latach wzrósł odsetek uczniów deklarujących picie wina i wódki, zaś konsumpcja piwa lekko spadła. Do picia wódki w ciągu ostatniego miesiąca przyznało się 68 proc. z nich (o 7 pkt proc. więcej niż w roku 2010 i o 15 pkt proc. więcej niż w roku 2003), wina - 35 proc. (o 4 pkt proc. więcej niż w roku 2010 i o 6 proc. więcej niż w roku 2003), a piwa - 72 proc. (w 2010 r. - 74 proc., w 2003 r. - 76 proc.).

Artur Malczewski z Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii tłumaczył w radiowej Jedynce, że piwo i wódkę częściej piją chłopcy. Dziewczęta zaś częściej sięgają po wino.

- Picie wódki zadeklarowało 71 proc. chłopców i 63 proc. dziewcząt., wina - 43 proc. dziewcząt i 30 proc. chłopców, zaś piwa - 81 proc. chłopców i 67 proc. dziewcząt - mówił ekspert i dodał, że młodzież w Polsce wciąż większy problem ma właśnie z alkoholem niż z narkotykami.

- Jeżeli spojrzymy na wyniki badań to wiemy, że 44 procent uczniów piło alkohol w ciągu ostatniego miesiąca. Można dyskutować czy to dużo, czy mało. Owszem, oni są często już pełnoletni, ale nadal to są osoby, które dopiero wkraczają w dorosłość - stwierdził ekspert.

Gość Jedynki wyjaśnił, że jeśli chodzi o narkotyki, to co druga osoba zgłaszająca się na leczenie robi to z powodu marihuany. - Odnotowaliśmy wzrost sięgania po marihuanę i tutaj musimy być czujni. Już 40 procent osób zadeklarowało kontakt z tą substancją - zaznaczył Malczewski.

Jakie są powody sięgania po narkotyki? Ekspert mówił w radiowej Jedynce, że nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. - Z jednej strony młody człowiek poszukuje nowych przeżyć, nowych wrażeń, ale też wynika to z różnego rodzaju problemów, choćby np. z lęku o znalezienie pracy - wyjaśnił Malczewski.

Od jakich czynników zależy wielkość spożycia środków psychoaktywnych?

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

"Popołudnie z Jedynką" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

mr, IAR