Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 18.05.2012

Na jesieni szpitalom może zabraknąć pieniędzy

Niedługo liczba zgonów z powodu raka przewyższy liczbę zgonów z powodów kardiologicznych. Jest to wiec duży problem społeczny. A pieniędzy na leczenie raka może nie wystarczyć.
Na jesieni szpitalom może zabraknąć pieniędzyGlow Images/East News

Od 1 lipca zmienia się sposób podejścia do finansowania leczenia. Zamiast programów terapeutycznych będą programy lekowe. Ministerstwo zdrowia zapewnia, że dla pacjentów nic się nie zmieni.

Nakłady na onkologię powinny w Polsce być dwa razy wyższe i o tym rząd powinien pamiętać

Jacek Gugulski z Polskiej Koalicji Organizacji Pacjentów Onkologicznych zwraca uwagę, że pod koniec roku może zabraknąć pieniędzy na podstawowe leki onkologiczne. A to dlatego, że kiedy zabrakło cytostatyków sprowadzano je indywidualnie po dużo wyższych kosztach. - A szpitale mają przecież wydatki wpisane w kontrakty - zwraca uwagę gość Jedynki. Więc choć ministerstwo uspokaja, że pieniędzy starczy, to zapewnienia te są nieprzekonywujące.
Jacek Gugulski podkreśla też, że na leczenie onkologiczne w Polsce przeznacza się za mało pieniędzy. W przeliczeniu na mieszkańca to 41 euro, podczas kiedy w innych państwach Unii Europejskiej dużo więcej. - Nakłady na onkologie powinny w Polsce być dwa razy większe i o tym rząd powinien pamiętać - mówi w "Popołudniu z Jedynką".

W piątek Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych spotkała się z przedstawicielami resortu zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.

Rozmawiał Paweł Wojewódka.
(ag)