Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 17.07.2013

Nowelizacja budżetu: "w decyzjach ministra Rostowskiego brak rozsądku"

- Największe pretensje mam do ministra finansów o to, że nie szuka wpływów do budżetu ze strony potężnych instytucji finansowych, które na to stać. Wręcz przeciwnie, znalazł tylko jeden mechanizm, sięganie do kieszeni przeciętnego kowalskiego - powiedział Sławomir Kopyciński (RP).
Premier Donald Tusk (C) oraz wicepremierzy Janusz Piechociński (L) i Jacek Rostowski (P) podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu w Warszawie, 16.07.2013.Premier Donald Tusk (C) oraz wicepremierzy Janusz Piechociński (L) i Jacek Rostowski (P) podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu w Warszawie, 16.07.2013. PAP/Radek Pietruszka
Posłuchaj
  • Krystyna Skowrońska (PO) i Sławomir Kopyciński (RP) o nowelizacji budżetu (Popołudnie z Jedynką)
Czytaj także

Rząd nowelizuje tegoroczną ustawę budżetową. Powodem są niższe od prognozowanych przychody do budżetu. Po posiedzeniu rządu premier Donald Tusk poinformował, że w kasie państwa zabraknie około 24 miliardów złotych. Szczegóły nowelizacji poznamy w sierpniu, ale już teraz wiadomo, że konieczne będzie zwiększenie deficytu budżetowego

- Już w pierwszym dniu obowiązywania budżetu wszystkie kluby opozycyjne mówiły, że jest nierealny, pan minister uparł się, że go zrealizuje. Pacjent jest w ciężkim stanie i na pewno  nowelizacja ministra Rostowskiego sytuacji nie zmieni - uważa Sławomir Kopyciński (Ruch Palikota).

Wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Komisja Finansów Publicznych Krystyna Skowrońska (PO) powiedziała, że informacje o tym, jak wyglądają wpływy z podatków parlamentarzyści mieli już wcześniej i było wiadomo, że są mniejsze. - Ten spadek wynika z mniejszej konsumpcji i inflacji na najniższym po 1989 roku poziomie. To są obiektywne powody, a dodatkowo podatnicy płacą mniej, co wynika z rozłożenia przedsiębiorcom płatności na raty - wyjaśniła posłanka PO w rozmowie z Zuzanną Dąbrowską.

W "Popołudniu z Jedynką" dodała, że rekonstrukcja budżetu ma polegać na konsolidowaniu finansów, zwiększeniu deficytu i szukaniu oszczędności w resortach z jednoczesnym stymulowaniem gospodarki.

- Jeżeli pan minister zapowiada oszczędności w resortach to musimy przyjąć do wiadomości, że będą oszczędności w wydatkach inwestycyjnych, co w żaden sposób nie poprawi koniunktury. Wręcz przeciwnie, mniej inwestycji to mniej miejsc pracy - podkreślił Sławomir Kopyciński (RP).

Poseł Ruchu Palikota żałuje, że minister Rostowski nie szukał nowych wpływóm do budżetu, choć jego partia proponowała wprowadzenie podatku bankowego i opodatkowanie wpływów kapitałowych. - Pan minister, bez względu na to, co ustalimy na komisji i w jakim kierunku zmierza dyskusj nad poszczególnymi projektami, i tak na końcu robi swoje - powiedział poseł, członek sejmowej KFP. Uważa jednak, że to nie jest najlepszy czas na dymisję ministra finansów.

Debatę przygotowała i prowadziła Zuzanna Dąbrowska.

"Popołudnie z Jedynką" od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

(asz/IAR)