Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Wiśniewska 08.04.2016

Europejskie giełdy w górę. Mimo słabej sesji w USA

Europejskie giełdy rosną po rozpoczęciu piątkowej sesji. Inwestorzy przystąpili do zakupów akcji, pomimo słabej sesji w czwartek w USA i mieszanych nastrojów na rynkach w Azji - podają maklerzy.

W piątek na rynkach paliw rosną ceny ropy naftowej, bo amerykańscy producenci obniżają jej dostawy, a tymczasem możliwe zamrożenie produkcji ropy jest coraz bliżej.

Baryłka ropy West Texas Intermediate na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 38,11 USD, po zwyżce o 2,3 proc. Brent na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 1,7 proc. i jest wyceniana po 40,10 USD za baryłkę.

Spada produkcja surowca w USA, już 10. tydzień w ciągu ostatnich 11 - podał w środę Departament Energii USA (DoE).

- Produkcja ropy w USA w ub. roku wynosiła 9,6 mln baryłek dziennie, a teraz mamy tylko około 9 mln baryłek dziennie. Ponad 500 tys. b/d ubyło więc z rynku - mówi David Lennox, analityk Fat Prophets w Syndey. "To oczywiście dobry sygnał" - wskazuje.

Najwięksi producenci ropy z OPEC i spoza kartelu spotkają się 17 kwietnia w Dosze, stolicy Kataru, w sprawie ewentualnego zamrożenia dostaw surowca.

Dobre dane makro podali Niemcy

Tymczasem w piątek dobre dane makro podali już Niemcy. Eksport Niemiec wzrósł w lutym o 1,3 proc. mdm, po uwzględnieniu dni roboczych i zmian sezonowych, po spadku miesiąc wcześniej o 0,6 proc., po korekcie - poinformował Federalny Urząd Statystyczny. Analitycy spodziewali się wzrostu mdm o 0,5 proc., po spadku w I o 0,5 proc. przed korektą.

Import mdm wzrósł o 0,4 proc., po wzroście miesiąc wcześniej o 1,3 proc., po korekcie z +1,2 proc. - podali statystycy. Tu oczekiwano spadku o 0,3 proc.

We Francji wzrósł wskaźnik zaufania przedsiębiorców

We Francji zaś wskaźnik zaufania przedsiębiorców wyniósł w marcu 99 pkt. wobec 98 pkt. w poprzednim miesiącu - poinformował Bank Francji. Analitycy spodziewali się stabilizacji i wskaźnika 98 pkt., bez zmian.

Bank prognozuje, że PKB Francji wzrośnie w I kw. 2016 r. o 0,4 proc. kdk. Miesiąc wcześniej bank szacował wzrost PKB w I kw. o 0,3 proc.

Słabsze za to były dane o produkcji przemysłu we Francji w lutym. Produkcja spadła o 1,0 proc. mdm, a oczekiwano spadku o 0,4 proc.

W ujęciu rok do roku produkcja przemysłowa w lutym wzrosła o 0,6 proc., a oczekiwano wzrostu o 1,7 proc.

Mieszane nastroje na giełdach w Azji

W piątek mieszane nastroje na giełdach w Azji. Nikkei zakończył sesję na plusie o ok. 0,5 proc., za to Hang Seng spada o 0,2 proc., a chiński SCI zniżkował o 0,8 proc.

- Tu zbliżamy się do scenariusza risk-off i mamy mocną ucieczkę do bezpiecznych aktywów - mówi Niv Dagan, dyrektor wykonawczy Peak Asset Managelent LLC w Melbourne.

- Inwestorzy zachowują ostrożność i są mocno nerwowi, bo na rynkach są oceny, że banki centralne na świecie nie będą stymulować wzrostu w swoich gospodarkach - dodaje.

PAP, awi