Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Dorota Relidzyńska 12.08.2022

Sens pielgrzymowania. Ważniejszy jest cel, czy dochodzenie do niego?

Sierpień w Polsce to szczególny okres, w którym setki tysięcy pielgrzymów pieszych wędruje na Jasną Górę. To dobry moment, aby zadać pytanie o znaczenie i sens pielgrzymowania, jego miejsce w religii, a także w kulturze.
Posłuchaj
  • Czym jest pielgrzymowanie? (Kulturalna Jedynka)
Czytaj także

Piesze pielgrzymowanie do miejsc świętych znane jest ludzkości od tysiącleci. Pielgrzymowali starożytni Grecy, RzymianieEgipcjanie i Żydzi. W chrześcijaństwie tradycja pielgrzymowania rozpoczęła się prawdopodobnie już w II wieku. W Polsce od średniowiecza pielgrzymowano do grobu Świętego Wojciecha w Gnieźnie, a także do sanktuarium na Świętym Krzyżu. Dzisiaj najpopularniejszym celem pątników jest Jasna Góra.

Jaka jest istota wędrowania? 

- W różnych kulturach różne miejsca mają znaczenie dla nas - mówi dominikanin, ojciec Mirosław Pilśniak. - Zdążanie do tego miejsca to rodzaj pielgrzymowania, ale każdy, kto wyrusza w taką podróż, odkrywa, że nie tylko to miejsce było dla niego ważne, tylko sama droga - stwierdza dominikanin. Pozostaje wielką tajemnicą, zarówno religijną, jak i kulturową, co skłania setki tysięcy ludzi na całym świecie do opuszczenia swoich domów; jaki jest sens i prawdziwa istota ich wędrowania; czy ważniejszy jest cel czy dochodzenie do niego. Odpowiedzi na te pytania możemy znaleźć wyłącznie podczas drogi. Antoine de Saint-Exupéry pisał: "Jesteśmy jedni dla drugich pielgrzymami, którzy różnymi drogami zdążają w trudzie na to samo spotkanie".

Posłuchaj
10:29 _PR1_AAC 2022_08_11-23-43-27-pielgrz.mp3 Czym jest pielgrzymowanie? (Kulturalna Jedynka)

Czytaj także:


***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadziła: Martyna Podolska

Materiał: Jakub Domoradzki 

Data emisji: 11.08.2022 

Godzina emisji: 23.43


djr