Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Agnieszka Szałowska 25.07.2014

Montpellier - przewodnik po miejscach nieoczywistych

To tu studiowali Petrarka i Nostradamus, to tu - wśród pomników wielkich ludzi XX wieku - stanęły również figury... Lenina i Mao Zedonga. Montpellier to miasto piękne i zaskakujące.
Centrum handlowe Polygone w MontpellierCentrum handlowe Polygone w MontpellierHenri Moreau/Wikimedia Commons/lic. CC 3.0
Posłuchaj
  • Radiowy przewodnik po Montpellier - oprowadza prof. Remigiusz Forycki (Dwójka)
Czytaj także

W 1221 roku w Montpellier powołano pierwszy we Francji wydział medycyny. Z jego siedzibą do dziś sąsiaduje katedra Św. Piotra, która góruje nad miastem. - Razem robią wrażenie ogromnej fortecy - przyznaje prof. Remigiusz Forycki. - Ten kościół jako jedyny nie został naruszony czy zdewastowany przez dzieje. Istnieje do dziś w formie pierwotnej.

Wszystkim, którzy cenią ciszę, rozmówca Barbary Schabowskiej poleca ogród botaniczny Jardin des Plantes, który stanowi część Promenady du Peyron. - Przy dobrej pogodzie można zobaczyć Morze Śródziemne i piękne otoczenie Montpellier. A w weekendy pod arkadami pobliskiego akweduktu można spróbować i nabyć lokalne produkty - opisuje.

Do Montpellier powinni udać się miłośnicy jazdy tramwajem, która szczególnie cieszyła prof. Foryckiego, a także każdy, kto ceni piękne widoki - miasto stanowi bowiem bazę wypadową do Księstwa Andory. - A w galerii Polygon, w pobliżu opery, znajdują się co najmniej trzy fantastyczne księgarnie, w których straciłem nie tylko majątek, ale też bardzo dużo czasu. To były moje kultowe miejsca - dodaje.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której prof. Remigiusz Forycki mówił także o współpracy Instytutu Filologii Romańskiej UW z Uniwersytetem Paula Valery.

asz/jp