Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Michał Czyżewski 11.06.2015

Edward Gierek. Dyktator, który rozmawiał z ludźmi

– W krajach demokratycznych nauczył się, że kontakty z ludźmi są ważne. Komuniści zwykle ignorowali takie gesty – mówił historyk prof. Jerzy Eisler.
Prezydent USA Jimmy Carter podczas spotkania z Edwardem Gierkiem w 1977 r.Prezydent USA Jimmy Carter podczas spotkania z Edwardem Gierkiem w 1977 r.Wikimedia/CC
Posłuchaj
  • Prof. Jerzy Eisler opowiada o działalności politycznej Edwarda Gierka (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Czytaj także

Przed powrotem do Polski w 1948 r. Edward Gierek większość życia spędził we Francji i Belgii. Na Zachodzie poznał styl polityki zupełnie inny od uprawianego w PRL. – Jego dużym atutem było to, że wyczuwał, co ludzie chcą usłyszeć – powiedział prof. Jerzy Eisler, zaznaczając, że mimo kreowanego wizerunku polityk - jak każdy I sekretarz KC PZPR - był dyktatorem.

Na czele partii stanął po krwawych wydarzeniach 1970 r. – Zasadą naszej polityki stało się: "nigdy więcej przelewu bratniej krwi" – mówił Gierek w nagraniu archiwalnym z 1989 r. Prof. Jerzy Eisler zwrócił jednak uwagę, że polityk dawał niekiedy wyraz przeciwnym poglądom.

***

Tytuł audycji: Spotkania o zmroku (cykl "Patroni naszych ulic")

Prowadzi: Bartosz Panek

Gość: prof. Jerzy Eisler (historyk, dyrektor warszawskiego oddziału IPN, autor książki "Siedmiu wspaniałych" poświęconej I sekretarzom KC PZPR)

Data emisji: 10.06.2015

Godzina emisji: 21.30

Audycja powstała we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej.

mc/mm