Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Jacek Puciato 15.11.2014

"Bogurodzica" i walka o wolność. Panufnik w balecie

O twórczości Andrzeja Panufnika, z innej niż ta powszechnie znana strony, mówił w Dwójce m.in. Gray Veredon – autor baletu opartego na "Sinfonii Sacra".
Sinfonia Sacra Andrzeja Panufnika został skomponowany z okazji tysiąclecia państwa polskiego. Zawiera m.in. cytaty z Bogurodzicy. Na zdjęciu Andrzej Panufnik w 1946 r."Sinfonia Sacra" Andrzeja Panufnika został skomponowany z okazji tysiąclecia państwa polskiego. Zawiera m.in. cytaty z "Bogurodzicy". Na zdjęciu Andrzej Panufnik w 1946 r.PAP/CAF/Jerzy Baranowski

Dobiega końca Dwójkowa podróż śladami Andrzeja Panufnika. Co o twórczości i osobie polskiego kompozytora mogą powiedzieć ci, którzy go znali i z nim współpracowali? O to zapytaliśmy m.in. brytyjskiego choreografa Graya Veredona, który na deski baletowe przeniósł (co istotne: w 1. poł. lat 80. XX w.) najpopularniejszą kompozycję Panufnika.
– Miałem świadomość, że "Sinfonia Sacra" nawiązuje do polskiej tradycji, że kryją się w nim ważne dla Polaków idee. Mój balet "Bogurodzica", oparty na "Sinfonii", opowiada o ówczesnych problemach politycznych, ukazuje ludzi walczących o zmianę swojego położenia – podkreślał Veredon.

Audycja powstała we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza w ramach programu "Polska Music".
***

Tytuł audycji: Stulecie Panufnika

Prowadzili: Agata Kwiecińska i Michał Nowak

Goście: Robert Thompson (fagocista, dla którego powstała jedna z późniejszych kompozycji Andrzeja Panufnika: "Koncert fagotowy"), John Goldsmith (szef nieistniejącej już wytwórni Unicorn), Gray Veredon (choreograf) 

Data emisji: 15.11.2014

Godzina emisji: 12.00

jp, pg