Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Bartosz Chmielewski 13.12.2014

Odkłamywanie autobiografii Panufnika

- Gdyby on siebie nie opisał w kategoriach męczeńsko-bohaterskich, to dziś by nie było problemu - mówił o wspomnieniach Andrzeja Panufnika prof. Michał Głowiński.
Fragment okładki autobiografii Andrzej PanufnikaFragment okładki autobiografii Andrzej Panufnikamateriały promocyjne
Posłuchaj
  • Dr Danuta Gwizdalanka oraz prof. Michał Głowiński o autobiografii Andrzeja Panufnika. Rozmawiali Agata Kwiecińska i Michał Nowak (Stulecie Panufnika/Dwójka)
Czytaj także

Autobiografia Andrzeja Panufnika została niedawno wznowiona w związku z obchodami stulecia urodzin tego kompozytora. Książka, wydana najpierw w Londynie w 1987 roku, do dziś wzbudza spore kontrowersje w polskim środowisku muzycznym. - On ją napisał w tonie, który zupełnie nie odpowiada rzeczywistości - zauważał prof. Michał Głowiński. - On ujął w niej siebie w schemacie cierpienia wybitnego artysty w reżimie totalitarnym, tymczasem Panufnik przyjął najłatwiejszy sposób współżycia z socrealizmem, wszedł do komunistycznej elity.

Panufnik opresyjnością systemu PRL tłumaczył swoją ucieczkę do Anglii w roku 1954. Zdaniem Michała Głowińskiego sytuację tę najlepiej skomentował Stanisław Kisielewski, który napisał, że Panufnik wyjechał z Polski, żeby nie zostać zagłaskany. - Myślę, że on nie czuł się tu dobrze, dlatego wyjechał. Tylko niepotrzebnie we wspomnieniach kreował się na bohatera i ofiarę systemu...

***
Audycja powstała we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza w ramach programu Polska Music

***

Tytuł audycji: Stulecie Panufnika
Prowadzenie:
Agata Kwiecińska i Michał Nowak
Goście:
muzykolog dr Danuta Gwizdalanka oraz językoznawca prof. Michał Głowiński
Data emisji: 13.12.2014
Godzina emisji: 12.00

bch/mc