Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Katarzyna Karaś 26.08.2013

Prymas Polski: wołamy do wszystkich o język miłości

O język miłości "w polityce, mediach, na ulicach i stadionach" apelował w poniedziałek z Jasnej Góry prymas Polski abp Józef Kowalczyk.
Prymas Polski abp Józef Kowalczyk podczas sumy pontyfikalnej w trakcie obchodów święta Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze.Prymas Polski abp Józef Kowalczyk podczas sumy pontyfikalnej w trakcie obchodów święta Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. PAP/Waldemar Deska

- Z tego jasnogórskiego szczytu wołamy więc za naszym błogosławionym papieżem o miłość i sprawiedliwość społeczną, wołamy o ustawodawstwo, które będzie szanowało godność każdego człowieka i jego prawa do bezpiecznego i szczęśliwego życia, o ustawodawstwo dalekowzroczne - powiedział prymas podczas sumy pontyfikalnej odprawionej w uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej.
- Wołamy do koalicji i opozycji, i do wszystkich o język miłości w polityce, w mediach, na ulicach, na naszych stadionach i wszędzie tam, gdzie człowiek spotyka się z człowiekiem. Wołamy o zaniechanie egoistycznych sporów politycznych, kompromitujących i ośmieszających nas na arenie międzynarodowej - apelował.
Jak mówił, patrząc na nasze domy, rodziny oraz struktury państwa trzeba się zastanowić, czy naprawdę jesteśmy wspólnotą ludzi wiary. Wskazywał, że jesteśmy świadkami coraz częstszego posługiwania się językiem nienawiści i pogardy w politycznej walce, mającej na celu dojście czy utrzymanie się przy władzy.
Pytał, czy fundamentem stanowionego prawa rzeczywiście jest poczucie sprawiedliwości społecznej. - Trudno w to uwierzyć, gdy widzimy rosnącą tendencję do zróżnicowania społecznego, gdzie obok bogatych i majętnych żyją ludzie cierpiący, bezdomni, pozbawieni podstawowej opieki zdrowotnej - mówił prymas Kowalczyk. Podkreślił, że głos Kościoła w obronie pokrzywdzonych i opuszczonych musi być głośny i wyraźny.
Jego zdaniem podstawową szkołą miłości społecznej jest rodzina. - Mamy takie społeczeństwo, mamy takich ludzi, takich polityków, kapłanów, lekarzy, urzędników i nauczycieli, jakie mamy rodziny - podkreślił. Jak mówił, każda próba nowego zdefiniowania i zrozumienia tego, czym jest rodzina, to zamach na fundamentalne prawo, objawione nam przez Boga. - Szukanie rozwiązań w aborcji, w in vitro, w legalizacji związków homoseksualnych, to tylko pozory dobra, a w rzeczywistości działanie przeciwko rodzinie, przeciw jej dobru i rozwojowi - ocenił.
Przypadająca 26 sierpnia uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, nazywana także dniem imienin Matki Bożej, to jedno z głównych świąt maryjnych na Jasnej Górze. Ma ono przede wszystkim charakter dziękczynienia za szczególną rolę Maryi w dziejach całego narodu, jest też wyrazem czci dla Matki Bożej w jej jasnogórskim wizerunku.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk