Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Jacek Puciato 24.05.2017

Tymon Terlecki. Listy o teatrze zza żelaznej kurtyny

- Te książki to precyzyjna, krótka historia rozwoju polskiej teatrologii po wojnie. To opowieść rzeka na temat tego, co się w Polsce wtedy ukazywało - mówił prof. Edward Krasiński o nowo wydanej korespondencji cenionego emigracyjnego eseisty z krajowymi znawcami teatru.
Posłuchaj
  • Tymon Terlecki. Listy o teatrze zza żelaznej kurtyny (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Czytaj także

1484689818.4169.jpg

Tymon Terlecki (1905-2000) - krytyk literacki i teatralny, eseista i organizator życia naukowego i literackiego w Anglii oraz Stanach Zjednoczonych – znajdował się na czarnej liście PRL-owskiej cenzury. Jednak dzięki utrzymaniu kontaktów korespondencyjnych miał on, jak się okazuje, wielki wpływ na rozwój powojennej polskiej teatrologii.

Co istotne, Terlecki był przed wojną redaktorem pisma "Scena Polska". Powojenny "Pamiętnik Teatralny" niejako powracał do idei tego periodyku. - Potrzebę kontynuacji mieli zarówno redaktorzy "Pamiętnika", jak i Tymon Terlecki, dlatego bardzo szybko nawiązał z nimi współpracę – podkreślała Marzena Kuraś, redaktor wspomnianej korespondencji.

Dlaczego Terlecki był na czarnej liście PRL-owskiej cenzury? Jak wyglądał konflikt między ośrodkami emigracyjnymi w Londynie i w Paryżu? W audycji mówiliśmy także o polskich adresatach Tymona Terleckiego. Okazuje się na przykład, że tym, co skłoniło go do zajęcia się teatrem, była m.in. wielka estyma, jaką darzył aktorki.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Anna Lisiecka

Goście: prof. Anna Kuligowską-Korzeniewska (Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie), prof. Edward Krasiński (PAN Instytut Sztuki), Marzena Kuraś (redaktor korespondencji Tymona Terleckiego z teatralogami) 

Data aemisji: 24.05.2017

Godzina emisji: 21.30

jp/bch