Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Bartosz Chmielewski 08.10.2018

Wacław Berent. Zapomniany diagnosta polskiej kultury

- On był jednym z najtrudniejszych polskich pisarzy. Ceniący go Miłosz o powieści "Ozimina" powiedział, że powinna być przetłumaczona na język polski - mówił w dyskusji o genialnym przedwojennym pisarzu prof. Włodzimierz Bolecki.

Gość audycji "Wybierał Dwójkę" podkreślił, że Berent pokazywał polską kulturę w stanie zapaści. - W "Fachowcu" opowiadał o auto zniszczeniu dokonanym przez jednostkę wskutek nie rozpoznania własnej drogi życiowej. Z kolei powieść "Próchno" jest przykładem ogromnego spustoszenia kulturowego, środowiskowego i personalnego w środowisku artystycznym.

Znawczyni twórczości Berenta dr Iwona Rusek zwracała uwagę na przesłanie jego wczesnej powieści "Fachowiec". - On uważał, że najważniejsza praca jaka stoi przed każdym człowiekiem to rozpoznanie tego, kim się jest, jakie się ma naturalne skłonności. Jeśli się ją dobrze wykona, to taka osoba będzie się w życiu spełniać i rozwijać.

W audycji dyskutowaliśmy, dlaczego Wacław Berent, cieszący się popularnością przed wojną, zniknął z czytelniczych radarów po roku 1944. Goście programu mówili, na czym polega wielkość, ale i trudność jego tekstów. Zastanawiali się też, na ile twórczość Berenta pozostaje aktualna, dla współczesnego czytelnika.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury 

Prowadziła: Anna Lisiecka

Goście: profesor Włodzimierz Bolecki, profesor Dorota Kielak i dr Iwona Rusek

Data emisji: 30.09.2018

Godzina emisji: 18.00

bch/mko