Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Karina Duczyńska 20.07.2017

Polak głodny, czyli zły. Dlaczego głód powoduje stres?

Głód uruchamia w naszych organizmach produkcję hormonów. Spadek poziomu glukozy we krwi prowadzi do wydzielania hormonów mających przywrócić równowagę w organizmie. Jaki to ma wpływ na emocje i dlaczego głodni - stajemy się nerwowi?
Posłuchaj
  • Czym jest głód i dlaczego powoduje w nas negatywne emocje? (Stacja Nauka/Czwórka)
Czytaj także
popcorn telewizja nuda 1200.jpg
Lubisz słone przekąski - to może być oznaka depresji?

Jak przekonywał dr Paweł Boduszewski, neurofizjolog z Polskiej Akademii Nauk, głód to jeden z najbardziej podstawowych popędów, który dotyczy nie tylko ludzi, ale i zwierząt. - W organizm wbudowane są mechanizmy homeostazy, utrzymujemy więc pewien stały poziom substancji odżywczych, by prawidłowo funkcjonować. Jeśli nie dostarczamy sobie wystarczającej ilości pokarmu, organizm sygnalizuje nam jego brak - mówił ekspert. Jak tłumaczył, głód odczuwamy, zanim nasz organizm zacznie tak naprawdę mieć problemy, a uczuciu temu towarzyszą silne emocje. - Chodzi o to, by "motywować" właściciela organizmu do rozwiązania problemu i dostarczenia pokarmu. Dzięki emocjom człowiek skupiony jest podświadomie na wykonaniu zadania: zaspokojeniu głodu - mówił dr Boguszewski.

dziecko owoce 1200.jpg
Kiedy picie soków owocowych zaczyna być niezdrowe

Dlaczego tak się dzieje i co stałoby się, gdybyśmy jedli wyłącznie produkty o niskim indeksie glikemicznym? O tym mówił ekspert Czwórki. Posłuchaj nagrania rozmowy, którą przeprowadził Maciej Oswald.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 20.07.2017

Godzina emisji: 12.30

kd/jsz