Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Karina Duczyńska 01.05.2018

 Naukowa przygoda - laboratoria policyjne, medyczne i IMiGW

- Jeśli chodzi o podłoża chłonne, czyli m.in. papier dokumentów, jesteśmy w stanie ujawnić ślady nawet po kilkunastu latach od momentu pozostawienia ich - nadkom. Władysław Wojtyczka, biegły z zakresu daktyloskopii. 
Posłuchaj
  • Laboratoria, które nigdy nie śpią - jak pracują policjanci, lekarze i meteorolodzy? (Stacja Nauka/Czwórka)
Czytaj także

W takich laboratoriach praca trwa 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. W "Stacji Nauka" odwiedziliśmy m.in. pracownię daktyloskopijną Laboratorium Kryminalistycznego małopolskiej policji, i sprawdzaliśmy tam działanie specjalnej komory cyjanoakrylowej, która pozwala na wizualizację i identyfikację dowodów, zabezpieczanych przez policję na miejscu przestępstw. - Inaczej ślady linii papilarnych np. na nożu, wyglądają po czynnościach codziennych, a inaczej, gdy zadajemy nim ciosy - mówił nadkom. Władysław Wojtyczka. - Dlatego robimy im zdjęcia z zastosowaniem wszelkich zasad fotografii kryminalistycznej, czyli z linijką, skalówką. Biegli przeprowadzają badania makroskopowe, a ślady wykazują fluorescencję w wyniku oddziaływania środków chemicznych. Następnym etapem jest zabezpieczenie tych śladów - mówił ekspert.

W jaki sposób biegli zabezpieczają ślady zbrodni? I czym jeszcze zajmują się na co dzień? O tym w nagraniu materiału reporterskiego. W programie odwiedziliśmy także laboratorium szpitalne i m.in. badaliśmy grupy krwi pacjentów i prognozowaliśmy pogodę w stacji badawczej IMiGW. Sprawdziliśmy też, jak funkcjonuje Centralne biuro prognoz i jak przewiduje się pogodę.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 1.05.2018

Godzina emisji: 12.08

kd/kul