Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Łukasz Szumielewicz 05.03.2011

Czwórka poleca wystawę "Statek kosmiczny Ziemia"

"Statek kosmiczny Ziemia" – jak nim sterować, by nie popłynął ku zagładzie? Na takie pytanie próbują odpowiedzieć autorzy prac zgromadzonych na wystawie w toruńskim CSW.
Fragment pracy Xarene EskandarFragment pracy Xarene Eskandarźr. CSW Toruń
Galeria Posłuchaj
  • Katarzyna Toczko z CSW Toruń w Stacji Kultura
Czytaj także

Instalacje obrazujące strukturę nanoświata, magnetyczna podłoga, która "pociągnie" zwiedzających do jądra Ziemi, garderoba ze zużytych taśm magnetofonowych i dom z chmur – takie między innymi atrakcje czekają na odwiedzających wystawę "Statek kosmiczny Ziemia", którą od 4 marca można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.

Wystawa prezentująca sztukę ekologicznie zaangażowaną nawiązuje do wydanej w 1969 roku książki pod tym samym tytułem. Jej autorem był Richard Buckminster Fuller, amerykański architekt, wynalazca i wizjoner. Jak przypomina Katarzyna Toczko z toruńskiego CSW, rok 1969 obfitował w przełomowe wydarzenia, jak choćby pierwszy spacer człowieka po powierzchni Księżyca, zakończenie wojny w Wietnamie czy festiwal Woodstock. – W książce Fullera pada pytanie, co mamy robić, aby nasza planeta, ten statek kosmiczny, do którego nie mamy instrukcji obsługi, nie popłynął przez wszechświat ku zagładzie naszego gatunku – tłumaczy gość Czwórki.

Według Fullera, kluczowe znaczenie dla przyszłości Ziemi mają kurczące się zasoby surowców energetycznych. Ważne, by ludzkość nauczyła się rozsądnie z nich korzystać. Idea oszczędnego gospodarowania zasobami naturalnymi przyświecała również autorom prac zgromadzonych w toruńskim CSW.

Mocnym polskim akcentem na wystawie będzie "Tardigrada botanica" awangardowego architekta Jarosława Kozakiewicza. To futurystyczny projekt ogrodu, który miał zostać usytuowany nieopodal podwarszawskiego Wyszkowa w miejscu dawnego nielegalnego wysypiska śmieci. – Ogród miał wyglądać jak powiększenie miniaturowego bezkręgowca zwanego niedźwiedziem wodnym. To jeden z najbardziej wytrzymałych spośród wszystkich organizmów, katastrofy ekologiczne go nie dotyczą – wyjaśnia gość Czwórki.

Więcej w rozmowie Kuby Kukli z Katarzyną Toczko. Dźwięk znajdziesz w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

ŁSz