Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 18.11.2016

Czym jest europejska polityka spójności?

O wpływie europejskiej polityki spójności na życie lokalnych społeczności rozmawiali członkowie Komitetu Regionów.

Kraje UE rozpoczęły debatę o przyszłości polityki spójności po zakończeniu obecnej perspektywy finansowej. Stolice chcą uproszczeń i lepszego informowania o rezultatach, jakie ona przynosi. Dla Polski ważne jest, że nikt nie kwestionuje istnienia tych funduszy.

W przyszłym roku Komisja Europejska ma przedstawić propozycje zmian w prawie dotyczące wieloletniego budżetu po 2020 r. Formalnie otworzy to negocjacje na temat przyszłych polityk unijnych. Nieformalne rozmowy na ten temat już się zaczęły.

Dla Polski polityka spójności jest bardzo ważna. Nasz kraj bowiem otrzymuje największe środki z tego ogromnego działu budżetu UE. Na lata 2014-2020 mamy do wydania ponad 80 mld euro, z czego zostaną sfinansowane drogi, szkoły, transport publiczny, modernizacja kolei i wiele innych inwestycji podnoszących standard życia w naszym kraju.

"Polityka spójności to interwencja UE mająca wyrównać poziom życia mieszkańców w krajach i regionach mniej rozwiniętych" – padło podczas debaty w Brukseli, w której wzięli udział: Witold Stępień, Marszałek Województwa Łódzkiego, Adam Banaszak, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Tadeusz Truskolaski, Prezydent Białegostoku.

Debatę prowadził Michał Cholewiński.

Zapraszamy do wysłuchania debaty.

Polskie Radio 24

____________________ 

Data emisji: 18.11.2016

Godzina emisji: 13.18