Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 18.03.2017

"Najgorsza rodzina zastępcza jest lepsza od placówki"

Jak kochać adoptowane dzieci, by w przyszłości dać społeczeństwu wartościowych, zdrowych emocjonalnie ludzi? O tym w audycji Społeczeństwo Obywatelskie: Reaktywacja rozmawiali Maria Berlińska, psycholog, matka biologicznych i adoptowanych dzieci oraz Krzysztof Kaczmarczyk, długoletni dziennikarz Polskiego Radia, który podjął się roli ojczyma dla swoich dwóch pasierbic.

Adoptowane dziecko dla nowych rodziców jest tajemnicą. Tajemnicą dla dziecka stają się też nowi rodzice. Jedni i drudzy muszą się uczyć siebie wzajemnie, a spoiwem winna być miłość. Jak to wygląda w praktyce?

– Decyzja o poświęceniu się dla innych dzieci wiąże się z oparciem życia na wartościach. Dziecko to zadanie do wykonania. Trzeba spełnić pewną rolę w jego życiu i tak się nim zająć, by spełnić jego potrzeby – mówiła Maria Berlińska. – Jeżeli bierzemy dziecko do rodziny zastępczej najważniejsze jest jego wnikliwe zdiagnozowanie. Trzeba poznać jego słabe i mocne strony oraz rozpoznać czego w danym momencie potrzebuje i w czym mu pomóc, by mógł się ze swoimi problemami uporać – doradzała.  

– Dziecko to dar i najlepszy nauczyciel szkoły życia człowieka – dodał Krzysztof Kaczmarczyk. – Musimy zdawać sobie sprawę z tego, kogo do swojego domu przyjmujemy i wziąć dziecko z całym dobrodziejstwem inwentarza. Trzeba schować do kieszeni swoją dumę, plany na życie, ambicje i sposób wychowywania dzieci. To niewdzięczna praca, więc tej wdzięczności nie należy się spodziewać – powiedział. 

Do adopcji często trafiają dzieci z rodzin patologicznych, okaleczone psychicznie, zranione brakiem miłości. Od tego momentu zaczyna się ich nowa droga w dorosłe życie.

– Trudno sobie wyobrazić jak bardzo dzieci mogą być pokaleczone i zniszczone przez swoich rodziców. To przytłacza i niemal miażdży osoby, które się nimi opiekują, ponieważ te dzieci odreagowują na rodzicach zastępczych. Są agresywne i pracuje się z nimi na ogromnym oporze. Bardzo ważne jest więc przy wychowywaniu takich dzieci nie to, co robią, ale dlaczego to robią – wskazywała Maria Berlińska.

Całość rozmowy do odsłuchania w nagraniu.

Audycję prowadził Maciej Woźniakiewicz.

Polskie Radio 24/dds

Społeczeństwo Obywatelskie: Reaktywacja w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_____________________

Data emisji: 18.03.2017

Godzina emisji: 00.08