Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 02.07.2017

Pożar katedry w Gorzowie Wielkopolskim. Strażacy dogaszają zarzewia ognia

Opanowano już pożar wieży katedry w Gorzowie Wielkopolskim, ale strażacy są nadal na miejscu i dogaszają zarzewia ognia. Straż pracuje przy pomocy kamer termowizyjnych, wykorzystują też dwie 50-metrowe drabiny. W sobotę po południu doszło do pożaru wieży gorzowskiej katedry przez ponad 20 godzin gasiło ją 20 zastępów straży pożarnej.
Gorzów Wielkopolski, 02.07.2017. Strażacy dogaszają pożar wieży katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim, 2 bm.Gorzów Wielkopolski, 02.07.2017. Strażacy dogaszają pożar wieży katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim, 2 bm.PAP/Lech Muszyński

Strażacy zadecydowali o zdemontowaniu iglicy wieńczącej wieżę katedry w Gorzowie. Kapitan Dariusz Szymura, rzecznik prasowy lubuskiej straży pożarnej powiedział w TVP Info, że decyzja zapadła po dokonaniu oględzin przez strażaków. Zostanie także zdemontowana tak zwana latarnia, w której znajduje się dzwon. Do tej operacji są przygotowywane dwa siedemdziesięciometrowe dźwigi. Do oceny skali zniszczeń wieży niezbędne są wyniki ekspertyzy technicznej. Jednak na razie specjaliści nie są w stanie oszacować jak bardzo wieża została zniszczona przez ogień i wodę. 

Jak mówił w PR24 Krzysztof Kubiciel z City Security, o szybkim rozprzestrzenieniu się pożaru mogła zdecydować także konstrukcja trzynastowiecznej budowli. – To kilkusetletni obiekt, wzmacniany drewnianymi belkami. Z pewnością to one były źródłem pożaru. Pomimo zainstalowanych detektorów, nie udało się w porę zapobiec rozprzestrzenieniu się ognia – mówił ekspert.

Specjalista ds. zabezpieczeń, zauważył również, że budowle niezwykle istotne dla dziedzictwa kulturowego powinny być jak najlepiej chronione. – Tego typu budynki, o szczególnej wartości historycznej, muszą być  dobrze zabezpieczone na wypadek pożaru – podkreślał.

W czwartek w Gorzowie ma odbyć się nadzwyczajna sesja sejmiku, związana z sobotnim pożarem katedry i pomocą przy odbudowie świątyni. - Samorząd województwa pokryje koszty zabezpieczenia obiektu- zapowiedziała marszałek Elżbieta Polak. Dodała, że będą prowadzone rozmowy ze specjalistami o tym, jak skutecznie zabezpieczyć katedrę. Zaznaczyła, że zabezpieczenie świątyni należy wykonać jak najszybciej, a pomoc ze strony sejmiku nie powinna budzić żadnych wątpliwości.

Na błoniach w Gorzowie Wielkopolskim odprawiono mszę świętą w intencji strażaków, którzy biorą udział w akcji gaszenia pożaru katedry. Mszy przewodniczył biskup Tadeusz Lityński, ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, który mówił, że dzięki heroicznej pracy strażaków udało się nie dopuścić do zawalenia wieży i katedra została uratowana. Biskup Tadeusz Lityński podkreślił, że katedry nie zniszczyły ani pierwsza, ani druga wojna światowa, ani jakakolwiek inna pożoga i nie zniszczył jej również sobotni pożar.

Proboszcz parafii katedralnej ksiądz Zbigniew Kobus dziękował wszystkim, którzy pomagali w ratowaniu świątyni. Wyraził tez nadzieję na odbudowę zniszczonych części katedry. W nocy w ratowaniu kościoła spontanicznie pomagali gorzowianie, którzy przez kilka godzin wynosili z płonącego budynku konfesjonały, obrazy i elementy wyposażenia. Dzięki nim udało się ocalić wyposażenie świątyni.

Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki podziękował strażakom za ich poświęcenie w walce z pożarem, a mieszkańcom miasta - za solidarność w kryzysowej sytuacji. Podkreślił, że postawa mieszkańców dodawała strażakom siły. Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego dodał, że kiedy strażacy pracowali przy kopule świątyni, widzieli zainteresowanie i wsparcie mieszkańców. Zaznaczył, że wszystkie służby stanęły na wysokości zadania: straż pożarna, policja oraz straż miejska.
Do pożaru katedry doszło podczas obchodów Dni Gorzowa. Miasto świętuje jubileusz 760-lecia istnienia. Wszystkie wydarzenia Dni Gorzowa zostały odwołane.

Kościół Mariacki jest najstarszą budowlą w Gorzowie Wielkopolskim, został zbudowany w drugiej połowie XIII wieku jako miejski kościół parafialny. W świątyni są trzy pięcioprzęsłowe nazwy przykryte gotyckimi, krzyżowymi sklepieniami. Od dziesięciu lat na wieży mieści się punkt widokowy. Na szczycie jest bardzo cenny dzwon - jeden z najcenniejszych zabytków Gorzowa.

Więcej w rozmowie z Krzysztofem Kubicielem.

Polskie Radio 24/PAP

_____________________

Data emisji: 02.07.17

Godzina emisji: 10.08