Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Julia Budzisz 27.03.2022

W Londynie odkryto rzymską mozaikę sprzed blisko 2 tysięcy lat

W pobliżu szklanego drapacza chmur znanego jako The Shard archeolodzy natknęli się na bardzo dobrze zachowaną rzymską mozaikę. Jest to największy tego typu zabytek odnaleziony na terenie brytyjskiej stolicy od 50 lat. 

Mozaika prawdopodobnie została wykonana pod koniec II lub na początku III wieku. Składa się z dwóch misternie wykonanych paneli, z których największy ma ponad trzy metry długości. Mozaika została stworzona z czerwonych, białych i czarnych kamieni, które układają się we wzór przedstawiający m.in. duże kwiaty lotosu oraz ozdobne pętle zwane również "węzłami Salomona". Jak mówią eksperci, dekoracja znajdująca się na jednym z paneli uderzająco przypomina mozaikę odnalezioną w niemieckim Trewirze. Może to oznaczać, że wykonała je ta sama grupa artystów. 

- Takie odkrycie zdarza się tylko raz w życiu. Kiedy pierwsze kolorowe kamienie zaczęły wyłaniać się spod ziemi, byliśmy bardzo podekscytowani - zdradziła nadzorująca prace wykopaliskowe Antonietta Lerz z Muzeum Archeologii w Londynie. 

Zdaniem badaczy rozmiar mozaiki sugeruje, że pierwotnie zdobiła ona podłogę "triclinium" - sali biesiadnej i jednego z najważniejszych pokoi rzymskiego domu. Pomieszczenie to mogło być częścią starożytnego "mansio", czyli hotelu, w którym zatrzymywali się rzymscy urzędnicy i zamożni podróżni w drodze do i z Londinium (starożytne rzymskie miasto, którego pozostałości znajdują się na terenie obecnego Londynu). 

Jak podaje gazeta Smithsonian Magazine, podczas prac wykopaliskowych archeologom udało się również odnaleźć fragmenty gipsowej ściany ozdobionej bladoniebieskim, kwiatowym wzorem, a także eleganckie "unguentarium", czyli buteleczkę na olejki zapachowe oraz wykonaną z kości spinkę do włosów. Zdaniem naukowców, dwa ostatnie przedmioty należały do Rzymianki, która zajmowała wysoką pozycję w ówczesnym społeczeństwie.