Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Katarzyna Karaś 07.01.2014

Gruzini chcą naukowo udowodnić, że jako pierwsi wyprodukowali wino

W tym celu uruchomiono specjalny program pod Patronatem Narodowej Agencji Wina, w ramach którego specjaliści z całego świata będą badać próbki najstarszych gruzińskich trunków i fragmenty zachowanych krzewów winnych.
Gruzini chcą naukowo udowodnić, że jako pierwsi wyprodukowali winoGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Gruzini chcą naukowo udowodnić, że jako pierwsi wyprodukowali wino. Relacja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy (IAR)
Czytaj także

Odpowiedzialny za projekt Lewan Dawitaszwili z gruzińskiego Ministerstwa Rolnictwa, zaprosił do udziału w tym przedsięwzięciu najwybitniejszych producentów win, genetyków i archeologów z Francji, Włoch, Grecji, Hiszpanii i Niemiec.
Według legendy Gruzini poznali tajemnicę uprawy winogron oraz produkcji wina od boskiego syna Amiraniego. W gruzińskiej tradycji jest on odpowiednikiem greckiego Prometeusza. Według ekspertów, uprawę winorośli rozpoczęto w Gruzji 7 do 5 tys. lat p.n.e., kiedy mieszkańcy południowego Kaukazu zauważyli, że pozostawiony na zimę w zagłębieniach sok z winogron zamienia się w wino.
Współcześnie w Gruzji uprawianych jest 500 różnych szczepów winnych, z których produkuje się kilkaset gatunków win. Dodatkowo w niemal każdej gruzińskiej rodzinie powstaje każdego roku kilkaset litrów wina domowej produkcji.
Wino w Gruzji jest głównym trunkiem przy wznoszeniu toastów. Najdłuższe przemowy mogą trwać kilka minut. Za porządek i przebieg spotkania odpowiada osoba zwana tamada, którą najczęściej jest gospodarz lub najbardziej poważana osoba w grupie. Właściwie pije się pod jego komendę i nie wypada sięgać po kieliszek samodzielnie. Tamada może zainicjować wachtanguri (bruderszaft), który często pije się ze specjalnych pucharów wykonanych z rogu, o pojemności czasami przekraczającej pół litra.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, Wikipedia, kk

''