Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Marta Kwasnicka 10.02.2014

CERN obchodzi urodziny w Centrum Nauki Kopernik

Specjalny tunel przybliża zwiedzającym zasady działania LHC. Można w nim zagrać w protonowy futbol i zobaczyć własne odbicie w polu Higgsa.
CERN obchodzi urodziny w Centrum Nauki Kopernikfot. Przemysław Goławski

- Wiele krajów chce zostać członkami CERN. Mamy 60 lat, ale wciąż jesteśmy atrakcyjni - powiedział w sobotę w Centrum Nauki Kopernik podczas inauguracji obchodów 60-lecia CERN - Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych - jej dyrektor generalny, prof. Rolf Dieter Heuer.

CERN, czyli Europejską Organizację Badań Jądrowych, założono w 1954 roku i miała ona zjednoczyć środowiska naukowe Europy. Mottem CERN jest "Nauka dla pokoju" ("Science for peace"). - Jednoczymy ludzi z krajów, które zazwyczaj ze sobą nie rozmawiają na przyjacielskiej stopie - zaznaczył prof. Heuer.

CERN to największy i najważniejszy na świecie ośrodek badawczy dla fizyki cząstek. Bada się tam między innymi zjawiska, do których dojść mogło tuż po Wielkim Wybuchu. - Nikt inny nie zbliżył się do początku Wszechświata bardziej niż my w Wielkim Zderzaczu Hadronów - podkreślił prof. Heuer.

Wielki Zderzacz Hadronów (LHC) to najpotężniejszy akcelerator cząstek elementarnych na świecie. Dzięki LHC możliwe było odkrycie poszukiwanej od dekad cząstki elementarnej - tzw. bozonu Higgsa.

W CERN wypracowane zostały również podstawy technologii WWW, które ułatwić miały komunikację między ośrodkami naukowymi. Kiedy w 1993 r. opublikowano specyfikację WWW, na świecie były dostępne inne systemy wymiany informacji za pośrednictwem sieci Internet, ale dopiero darmowe udostępnienie nowej technologii przez CERN spowodowało, że masowo powstawać zaczęły serwery, na których umieszczano informacje.

W Polsce obchody jubileuszu 60-lecia CERN organizowane są przez Centrum Nauki Kopernik, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Polskie Konsorcjum Fizyki Cząstek. W CNK z okazji sześćdziesięciolecia CERN 8 lutego udostępniono nowy eksponat — interaktywny tunel, symulujący działanie Wielkiego Zderzacza Hadronów. Można w nim zagrać w protonowy futbol i zobaczyć własne odbicie w polu Higgsa. Wstęp w ramach biletu do CNK.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)