Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
migrator migrator 23.02.2007

WIRUSOLOGIA: Szukanie słabych punktów

Pojawiły się ostatnio dwa nowe ciekawe doniesienia dotyczące wirusa HIV, mogące dawać nadzieje na skuteczniejszą obronę przed nim.

Pojawiły się ostatnio dwa nowe ciekawe doniesienia dotyczące wirusa HIV, mogące dawać nadzieje na skuteczniejszą obronę przed nim. Pierwsze jest związane z budową wirusa. Chociaż od lat naukowcy pracują nad szczepionką wszelkie próby spełzają na niczym, ponieważ wirus niesłychanie szybko się zmienia, mutuje i przybiera różne kształty. W takiej sytuacji nie daje się znaleźć odpowiednich przeciwciał, ale - może teraz się uda. Odkryto bowiem na powierzchni groźnej cząsteczki jedno niezmieniane miejsce – to, które odpowiada za wnikanie wirusa do atakowanych komórek, bo przecież one się nie zmieniają. Tym słabym punktem jest białko gp120, podatne na atak rzadkiej grupy przeciwciał oznaczonych symbolem b12. Ta wiedza pozwoli na pewno ukierunkować dalsze prace badawcze.

Drugie doniesienie jest związane z zakażaniem kobiet podczas współżycia – bo obecnie właśnie w ten sposób, przez pochwę, wirus HIV najczęściej infekuje kobiety. W laboratorium, na wyizolowanej zewnętrznej warstwie skóry wyścielającej pochwę zaobserwowano po raz pierwszy, że wirusy atakują w bardzo krótkim czasie dwa specyficzne rodzaje komórek odpornościowych w naskórku, a więc „na pierwszej linii” obrony (komórki CD4+ T i komórki Langerhansa) i w ten sposób mogą dalej działać bez przeszkód. Naukowcy mają nadzieję, że będzie im teraz łatwiej stworzyć skuteczny żel antywirusowy, bo dotychczasowe próby były nieudane.


Źródła: BBC, Nature