Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
migrator migrator 08.09.2009

Kananejskie fortyfikacje sprzed 3700 lat

Starożytny mur archeolodzy odkryli na wschodzie Jerozolimy.

Fragment muru sprzed 3700 lat odkryli archeolodzy prowadzący prace wykopaliskowe na wschodzie Jerozolimy. To najstarsze fortyfikacje, jakie dotychczas odkryto w mieście.

Konstrukcja powstała w celu ochrony drogi, którą zaopatrywano miasto w wodę. Kierujący pracami archeologicznymi Ronny Reich, profesor archeologii na Uniwersytecie w Hajfie, mówi, że odkryty fragment, jest jednym z najstarszych regionów fortyfikacji.

Starożytne umocnienia znajdują się w południowo-wschodniej Jerozolimie na stanowisku na Wzgórzu Ofel, tuż za murami wschodniej części Starego Miasta. Fortyfikacje zbudowane przez Kananejczyków pochodzą z XVII w. p.n.e. Mur o wysokości 8 metrów biegł wzdłuż drogi prowadzącej z fortecy na szczycie wzgórza do pobliskiego źródła, które było wtedy jedynym ujęciem wody dla miasta. Jak dotąd archeolodzy odsłonili umocnienia na długości 21 metrów.

- Odkryty mur budowano, gdy Jerozolima była niewielką ufortyfikowaną osadą, zamieszkaną przez Kananejczyków, około 400 lat przed podbojem dokonanym przez koczownicze plemiona izraelskie i 700 lat przed utworzeniem zjednoczonego królestwa Izraela (ok. 1030-930 r. p.n.e.) – poinformował Reich.

Krytycy twierdzą, że Izrael wykorzystuje prace archeologiczne jako narzędzie polityczne mające na celu wzmocnienie żydowskich roszczeń do okupowanej ziemi palestyńskiej. Badania archeologiczne prowadzone są w miejscu znanym jako Miasto Dawida w Autonomii Palestyńskiej, tuż za murami jerozolimskiego starego miasta. Wykopaliska są częściowo finansowane przez Elad, organizację żydowskich osadników, która działa na rzecz osiedlania się Żydów w tej okolicy.

Na ślad muru natrafiono po raz pierwszy w 1909 r., jednak dopiero obecne wykopaliska pokazały jego wiek i olbrzymie rozmiary. Archeolodzy czekają na odsłonięcie pozostałych fragmentów starożytnych murów.

Paweł Zych