Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
migrator migrator 05.11.2009

Pozytywne skutki depresji

Negatywne myślenie sprawia, że człowiek jest mniej łatwowierny i lepiej zapamiętuje.

Okazało się, że depresja i smutek mogą mieć pozytywny efekt. Negatywne myślenie i złe nastroje sprawiają, że człowiek jest mniej łatwowierny, lepiej zapamiętuje i zwiększa się jego zdolność do oceniania innych – wynika z badania opublikowanego w najnowszym wydaniu magazynu "Australian Science".

Jak wykazały badania przeprowadzone przez prof. Josepha Forgasa z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii, ludzie będący w złym nastroju są bardziej krytyczni wobec otoczenia. Ludzie szczęśliwi z kolei łatwiej wierzą w to, co im się mówi. - "Dobry humor zdaje się sprzyjać m.in. kreatywności, łatwości przystosowania się i współpracy, ale zły nastrój uruchamia bardziej dbałe i ostrożne myślenie, dzięki czemu zwraca się większą uwagę na świat zewnętrzny" - pisze Forgas w swoim artykule.

Podczas jednego z eksperymentów Forgas i jego współpracownicy poprosili wprawionych w dobry lub zły nastrój uczestników o ocenę prawdziwości anegdot i plotek. Okazało się, że ludzie w złym humorze dużo częściej kwestionowali ich prawdziwość, byli także mniej skłonni do podejmowania decyzji opartych na rasowych i religijnych uprzedzeniach. Ludzie z tej grupy popełniali także mniej błędów w zadaniach związanych z przypominaiem sobie wydarzeń, których byli świadkami.

(ew/pap)