Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Katarzyna Ingram 28.01.2011

Ewolucja w kształcie litery „S”

Tajemnicze, powabne i zachwycające - takie są koniki morskie. Kształt ich ciała fascynuje ludzi na całym świecie.
Konik morskiKonik morskiźr. Flickr, oscar alexander, lic. CC

Naukowcy spróbowali wyjaśnić, skąd wziął się tak niecodzienny kształt tych morskich stworzeń. Na początku badacze porównali konika morskiego z jego bliskim krewnym – iglicznią (Syngnathinae).

Zarówno konik morski jak i iglicznia żywią się małymi skorupiakami pływającymi w wodzie. Obydwa gatunki najpierw wabią upatrzony pokarm, a potem zasysają go w pyszczku. Ale w przeciwieństwie do igliczni, która pływa między swoimi ofiarami, konik morski przysiada na roślinach i czeka, aż ofiara przepłynie obok niego.

Analizując materiał filmowy i używając modeli matematycznych Sam Van Wassenbergh z Uniwersytetu w Antwerpii w Belgii wyciągnął wniosek, że specyficzne wygięcie szyi konika morskiego ułatwia mu sięgnięcie do ofiary będącej daleko. Szyja konika morskiego działa jak sprężyna, która pozwala na gwałtowny ruch głowy do przodu i zaatkanowanie przepływających wokół niego drobnych skorupiaków.

- Moja teoria mówi o tym, że przodkowie igliczni rozwinęli tajemniczy tryb życia – wyjaśnia naukowiec. Ta zmiana na „siedzący i czekający” tryb życia oznacza, że zwierzęta te, aby przeżyć musiały się wyróżniać. Dzięki ciału wygiętemu w literę „S” mogły zwracać na siebie uwagę i wabić ofiary z bardzo dalekiej odległości.

Taktyka wabienia ofiary przez koniki morskie jest prosta – Przyczepiają się ogonem do trawy morskiej i czekają, aż jedzenie przepłynie im przed nosem – mówi naukowiec.

(ki/pap/news.bbc.co.uk)