Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Michał Karpa 28.05.2014

Piknik Naukowy 2014. "Na rzecz lepszej przyszłości"

W najbliższą sobotę odbędzie się Piknik Naukowy Polskiego Radia na Stadionie Narodowym w Warszawie. Warto tam być - choćby po to, by zobaczyć Ogara, czyli samochód, który ma wkrótce pobić rekord prędkości.
Piknik Naukowy 2014. Na rzecz lepszej przyszłościStefan Marjoram

- Bloudhound to projekty inżynieryjny, którego celem jest pokazanie, jak nauka i technologia mogą ze sobą współpracować dla przyszłych pokoleń. W tym celu wybraliśmy najstarszy ze sportów motorowych, czyli jazdę samochodem po linii prostej na czas - mówi Andy Green, kierowca Ogara.

- Budujemy samochód napędzany silnikiem odrzutowym i rakietowym, który osiągnie prędkość 1600 km/h. W ciągu dwóch minut zamierzam nim przejechać 20 kilometrów - dodaje gość Trójki i zaznacza, że w sobotę wszyscy, którzy odwiedzą Piknik Naukowy Polskiego Radia, będą mogli zobaczyć replikę pojazdu.

18. Piknik Naukowy Polskiego Radia >>>

Andy Green przyznaje, że tak naprawdę celem nie jest bicie rekordu. - Chodzi o to, by naukowcy i inżynierowie, zwłaszcza młodzi, chcieli współpracować na rzecz lepszej przyszłości. Mam tu na myśli m.in. zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery - podkreśla rozmówca Jana Niebudka.

Fot.
Andy Green, fot. Stefan Marjoram

18. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, który odbędzie się 31 maja na Stadionie Narodowym w Warszawie, to największa plenerowa impreza naukowa w Europie. Tematem przewodnim jest tym razem "Czas" - pojęcie na tyle pojemne, że inspiruje tak fizyków, jak i filozofów, a jego definicji w równym stopniu poszukują matematycy i przyrodnicy, co humaniści. Jedno jest więc pewne: wśród niemal tysiąca intrygujących pokazów każdy z nas z pewnością znajdzie coś dla siebie.
Wspaniale zaprezentuje się Polskie Radio - zajmiemy aż 12 stanowisk (wejście bramą nr 2 od Ronda Waszyngtona), w których obecne będą nie tylko wszystkie nasze Programy, ale również Studio Reportażu i Dokumentu, portal PolskieRadio.pl, Informacyjna Agencja Radiowa, Teatr czy Archiwum. Będzie można m.in. sprawdzić, ile centymetrów ma 1 sekunda nagrania, wcielić się w radiowego serwisanta, reportera czy montażystę, przekonać się, na czym polega proces cyfryzacji dźwięku, wziąć udział w nagraniu mikrosłuchowiska oraz wielu ciekawych konkursach. W zupełnie nowej odsłonie powróci również wielokrotnie nagradzany projekt "Dotknij dźwięku", który z pewnością pamiętają uczestnicy 16. Pikniku Naukowego.

Trójka na Pikniku Naukowym Polskiego Radia >>>

Oprócz radiowych niespodzianek czeka nas wiele fascynujących pokazów i aktywności, przygotowanych przez polskich i zagranicznych naukowców. A wśród nich np. walki sparingowe robotów, wirtualny spacer po willi w Toskanii i przejażdżka rollercoasterem po starym zamczysku, kurs pilotażu helikoptera, prezentacja cudów motoryzacji (łącznie ze wspomnianym najszybszym samochodem świata), przeprowadzenie bezkrwawego zabiegu chirurgicznego, a nawet inscenizacja rytuałów pogrzebowych oraz procesu mumifikacji wprost ze starożytnego Egiptu... A to przecież tylko ułamek przygotowanych na ten dzień naukowych specjałów.

(mk/mat. prasowe, gs)